Uspomena na Musolinija – atrakcija ili populizam
ITALIJA
Ponovno pojavljivanje dzinvskog natpisa posvete Benitu Musoliniju (Mussolini), urezanog na litici iznad jednog sela u centralnoj Italiji, podstaklo je politicke prepirke u raspravi oko trajne zaostavstine fasistickog vode i diktatora.
Lokalni zvanicnici navode da nastoje da “poboljsaju turisticku ponudu” otkrivajuci nekada sklonjena obiljezja u slavu Musolinija ciji su duh odrzale nostalgicne frakcije italijanskog drustva ali i sve jaci populizam desnice, prenosi Radio slobodna Evropa ocjene zapadnih medija.
Duh Benita Musolinija, koji je uveo vrlo diskriminatorne zakone protiv italijanskih Jevreja, progonio politicke protivnike, udruzio se s Hitlerom i proglasio rat saveznicima i dalje progoni Italiju, pise britanski Telegraf navodeci da se na litici iznad sela Vila Santa Maria, u sredisnjem dijelu regiona Abruco ponovo pojavio natpis “dux” (voda) uklesan za vrijeme fasistickog rezima.
Decenijama se nije vidio od vegetacije, ali grmlje i siblje nedavno je ocisceno u pokusaju otvaranja staza za planinare, cime selo nastoji da razvije turizam.
Politicari lijeve orijentacije su za to da se natpis izbrise i kazu da je bilo kakvo slavljenje Musolinijeve dvodecenijske vladavine sramotno i neprimjereno. Ali, nacelnik sela, koje ima oko 1.300 stanovnika, odupire se pozivima da se natpis ukloni ili prekrije.
List navodi i da se na planinama sjeverno od Rima nalazi velika plantaza cetinara, zasadena tridesetih godina 20. vijeka gdje drvece takode ispisuju rec “dux” i jos je jasno vidljiva i ljubomorno cuvana od strane apologeta fasizma. Bizarna plantaza od 20.000 jelki je prije dvije godine djelimicno ostecena u pozaru, sto je, pise Telegraf, izazvalo zgrazanje desnice.
U tekstu se spominje i da se prosle sedmice pojavila inicijativa da bi Musolinijevu grobnicu, koja se nalazi u gradu Predapio na sjeveru Italije, trebalo otvoriti za javnost tokom cijele godine. Grobnica koja je smjestena u podzemnoj kripti ukrasenoj Musolinijevim cizmama i crnom fasistickom kosuljom trenutno je otvorena tri puta godisnje, kada se obiljezavaju datumi njegovog rodenja, smrti i datum kada je Musolini 1922. u Rimu preuzeo vlast.
Novoizabrani desnicarski gradonacelnik Predapija rekao je da ce otvaranje grobnice za javnost pospjesiti turizam. Grad je vec mjesto hodocasca za fasisticke simpatizere koji u brojnim radnjicama duz glavnih ulica mogu kupiti vino s naljepnicama Musolinija, priveske za kljuceve, bodeze, pantalone, majice, pa cak i odjecu za bebe ispisane najpoznatijim izrekama Ducea, naveo je Telegraf.
Dejli mejl takode pise da je ponovno pojavljivanje natpisa posvete Musolinijuna litici iznad sela Vila Santa Maria u Italiji, podstaklo politicku raspravu izmedu ljevicara koji to smatraju neprimjerenim i seoskih vlasti koje vjeruju da na taj nacin mogu da privuku turiste.
“Morali smo ocistiti grmlje, grane i tako je i natpis ociscen. Ako to privuce vise ljudi u moje selo, bicu vrlo zadovoljan”, izjavio je seoski nacelnik Duzepe Finjamore, prenosi list.
Lokalni poslanik ljevice Kamilo Dialesandro rekao je da je ciscenje bilo opravdanje za otkrivanje “sramotnog natpisa koji je vrijeme o ispravno zaklonilo” i zatrazio da ministar unutrasnjih poslova Mateo Salvini intervenise.
“To sto se dogodilo u Vila Santa Mariji nevjerovatno je. Fasizam je zlocin i treba ga tako i tretirati”, napisao je na Fejsbuku.
S rastom populizma u Italiji raste i nostalgija za Duceom, zakljucuje Dejli mejl i dodaje da Italija ima zakon iz 1952. godine kojim se zabranjuje izrazavanje postovanja prema fasizmu, ali on se rijetko primjenjuje.
0 comments