Plavi caj – lijeci i cuva zdravlje
DOBAR ANTIDEPRESIV
Plavi caj koristi se vjekovima na Tajlandu. Pravi se od cvjetova plave orhideje koji ima tri latice i limunske trave. To je posebna vrsta orhideje, koja raste samo na podrucju tajlandskog kraljevstva.
Naziva se jos cajem od plavog graska. Kada se u u caj doda voda, tamnoplava tecnost mijenja boju na osnovu pH vrijednosti onoga sto se sljedece doda u caj.
Procijedite li malo limuna ili nekog drugog citrusa plava boja postaje ljubicasta.
Ovaj caj najcesce se konzumira poslije vecere. Sluzi se vruc ili hladan, a obicno se mijesa s medom, dumbirom, mentom ili pasiranim vocem.
Zahvaljujuci svojim cudotvornim dejstvima i lijepom izgledu postao je popularan u drzavama sirom svijeta. Osuseni listovi plavog caja cesto se koriste i u koktelima.
Njezni pupoljci tajlandskih orhideja skupljaju se u rano jutro i suse deset sati.
Bas poput zelenog caja i plavi caj pun je antioksidanasa, a cak je i proucavan zbog svoje sposobnosti da stiti kozu od preranog starenja.
Takode, postoje dodatne studije koje govore da caj pomaze u borbi protiv unutrasnjih upala. Tradicionalno se koristi i kada imate problem s ocima poput konjuktivitisa, preporucuje se osobama koje mnogo vremena provode ispred racunara.
Pomaze u borbi protiv odredenih vrsta karcinoma, te pospjesuje rad mozga. Sadrzi vitamine B, D, K, E i C koji doprinose jacanju tijela i poboljsanju imuniteta.
Regulise krvni pritisak i eliminise hipertenziju i hipotenziju. Zbog obilja vitamina podstice rast kose i smanjuje njen gubitak. U sebi sadrzi i mangan, fosfor i gvodze.
Poboljsava cirkulaciju krvi u mozgu te pomaze u poboljsanju pamcenja i borbi protiv nesanice. Smirujuce djeluje na nervni sistem, opusta i pomaze u borbi protiv stresa, pa cak i hronicnog umora.
Ubrzava metabolizam i pomaze gubitku tjelesne tezine. Ukus mu je slican nezasladenom zelenom caju.
Priprema caja je vrlo jednostavna.Vrelom vodom prelijete nekoliko latica caja, sacekajte nekoliko minuta dok voda ne postane plava, procijedite i caj je spreman za konzumiranje.
0 comments