"Vrijeme za alarm, zaustaviti devastaciju Tare"
MANS
Vrijeme je da se upali alarm i zaustavi devastacija Tare, jer jos nije kasno da se taj prostor revitalizuje – kljucna je poruka sa konferencije “da li ce prezivjeti Tara autoput” koju je organizovao Mans.
“Vrijeme je za uzbunu kada je rijec o zastiti zivotne sredine jer se ne krecete u pravom smjeru. Buduci da je otvoreno Poglavlje 27 o zivotnoj sredini kako Vlada planira da ga zatvori sa ovakvim projektom? Vjerujem da ima prostora da se razgovara sa kineskim kompanijama i da nije kasno da se greske isprave”, kazali su iz Fondacije Hajnrik Bel.
Osim ekonomskih podataka o auto-putu koji su proglaseni tajnom, drzavne istitucije, kazu iz Mans-a, imaju ignorantski odnos prema utvrdivanju odgovornosti za devastaciju Tare, ali i primjeni preporuka evropskih institucija.
“Ko je pojedinacno odgovoran za devstaciju Tare? Ko je u Ministartsvu odlucio da precuti devastaciju koja je cijena toga i korupcije vladinih cinovnika da ne vide devastaciju Tare”, pita Dejan Milovac iz Mansa.
U drzavama EU gradani imaju pravo na informacije, transparentnost procesa i ukljucivanje u donosenje odluka o velikim infrastrukturnim projektima. Na postovanje direktiva o zastiti zivotne sredine upucuju i preporuke EK, EP i UNESCO-a.
“Nepostovanje tih preporuka u mojoj drzavi rezultiralo bi sudenjem. Za autoput u CG prema propisima EU mora postojati studija procjene uticaja na zivotnu sredinu, ukljucenost javnosti. To je fundament demokratije, a definisano je i direktivama. Javnost ima pravo i da se obrati sudu. Ako se dokaze da su neki radovi bili neizbjezni, potrebno je stetu kompezovati,” kaze Roel Slootweg, strucnjak za zastitu zivotne redine.
“U Evropi je intencija nula gradevinskog otpada. Crnogorska Vlada treba na nametne potrebu zastitne zivotne sredine, buduci da kineske kompanije nijesu trazile neke posebne uslove,” kaze Maja Colovic, strucnjak za zastiti zivotne sredine.
Iz nevladinog sektora kazu da ce revitaizacija devstiranog prostora kostati 250 do 500 hiljada eura do 2027. i da ce pitanje Tare biti kamen spoticanja za zatvaranje poglavlja 27.
“Situacija u protekle tri godine je zanacajno promijenjena, nasipi su veci, deponije takode, pristupni putevi sve jasnije se raspoznaju, dok je rjijeka neprepoznatljiva”, kaze Natasa Konacevic iz NVO Green houme.
“Tara ce prezivjeti izgradnju auto-puta, ali ne onako kako bi trebalo”, kaze Aleksandar Perovic iz Ozona.
Iako su bili pozvani, predstavnici Vlade nijesu oprisustvovali konferenciji.
Kristina Pavicevic, TVCG
0 comments