MANS

Vrijeme je da se upali alarm i zaustavi devastacija Tare, jer jos nije kasno da se taj prostor revitalizuje – kljucna je poruka sa konferencije “da li ce prezivjeti Tara autoput” koju je organizovao Mans.

“Vrijeme je za uzbunu kada je rijec o zastiti zivotne sredine jer se ne krecete u pravom smjeru. Buduci da je otvoreno Poglavlje 27 o zivotnoj sredini kako Vlada planira da ga zatvori sa ovakvim projektom? Vjerujem da ima prostora da se razgovara sa kineskim kompanijama i da nije kasno da se greske isprave”, kazali su iz Fondacije Hajnrik Bel.

Osim ekonomskih podataka o auto-putu koji su proglaseni tajnom, drzavne istitucije, kazu iz Mans-a, imaju ignorantski odnos prema utvrdivanju odgovornosti za devastaciju Tare, ali i primjeni preporuka evropskih institucija.

“Ko je pojedinacno odgovoran za devstaciju Tare? Ko je u Ministartsvu odlucio da precuti devastaciju koja je cijena toga i korupcije vladinih cinovnika da ne vide devastaciju Tare”, pita Dejan Milovac iz Mansa.

U drzavama EU gradani imaju pravo na informacije, transparentnost procesa i ukljucivanje u donosenje odluka o velikim infrastrukturnim projektima. Na postovanje direktiva o zastiti zivotne sredine upucuju i preporuke EK, EP i UNESCO-a.

“Nepostovanje tih preporuka u mojoj drzavi rezultiralo bi sudenjem. Za autoput u CG prema propisima EU mora postojati studija procjene uticaja na zivotnu sredinu, ukljucenost javnosti. To je fundament demokratije, a definisano je i direktivama. Javnost ima pravo i da se obrati sudu. Ako se dokaze da su neki radovi bili neizbjezni, potrebno je stetu kompezovati,” kaze Roel Slootweg, strucnjak za zastitu zivotne redine.

“U Evropi je intencija nula gradevinskog otpada. Crnogorska Vlada treba na nametne potrebu zastitne zivotne sredine, buduci da kineske kompanije nijesu trazile neke posebne uslove,” kaze Maja Colovic, strucnjak za zastiti zivotne sredine.

Iz nevladinog sektora kazu da ce revitaizacija devstiranog prostora kostati 250 do 500 hiljada eura do 2027. i da ce pitanje Tare biti kamen spoticanja za zatvaranje poglavlja 27.

“Situacija u protekle tri godine je zanacajno promijenjena, nasipi su veci, deponije takode, pristupni putevi sve jasnije se raspoznaju, dok je rjijeka neprepoznatljiva”, kaze Natasa Konacevic iz NVO Green houme.

“Tara ce prezivjeti izgradnju auto-puta, ali ne onako kako bi trebalo”, kaze Aleksandar Perovic iz Ozona.

Iako su bili pozvani, predstavnici Vlade nijesu oprisustvovali konferenciji.

Kristina Pavicevic, TVCG

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Naknada za potopljeno zemljište od Bilećkog jezera i dalje na čekanju
    on 23/02/2025 at 19:02

    Iako je prethodne godine dogovoreno da Opština Nikšić dobija naknadu za potopljeno zemljište od Bilećkog jezera, od novca za sada ništa. Zbog neusklađenosti zakona dvije zemlje još se i ne zna da li će i kada Nikšić početi da dobija dogovorenih 600.000 eura godišnje. Iz lokalne uprave se nadaju da će država naći model da dođe do novca.

  • Poljoprivredni proizvođači: Od bojkota mi trpimo najveću štetu
    on 23/02/2025 at 18:41

    Organizacija Alternativa Crna Gora pozvala je građane da od sjutra na šest dana bojkotuju markete trgovačkih lanaca Idea i Aroma. I dok domaći poljoprivredni proizvođači kažu da oni od bojkota imaju najviše štete, građani su jednoglasni da su cijene previsoke.

  • Od sjutra bojkot Idea i Aroma marketa
    on 23/02/2025 at 15:20

    Organizacija Alternativa Crna Gora je na osnovu još jedne online ankete pozvala građane da od sjutra bojkotuju trgovačke lance Idea i Aroma.

  • Pravo na obeštećenje onima bez presude u zakonskom roku
    on 23/02/2025 at 09:17

    Pravo na obeštećenje imaju žene koje su iskoristile pravna sredstva u Crnoj Gori, a za koje nije donijeta presuda u zakonskom roku od tri godine, pojasnio je za Radio Crne Gore bivši advokat Budislav Minić.

  • Država gubi između 20 i 30 miliona eura zbog nelegalnog izdavanja stanova
    on 22/02/2025 at 18:40

    Iako nema tačne statistike, prema procjenama ekonomskih analitičara, crnogorska ekonomija gubi između 20 i 30 miliona eura godišnje zbog nelegalnog izdavanja stanova. Većina stanodavaca i dalje je u sivoj zoni, a porez je nemoguće naplatiti jer poreskim inspektorima zakon ne dozvoljava da kucaju na vrata privatnih stanova. Zato iz Udruženja podstanara pozivaju nadležne da hitno reaguju i nađu način da naplate novac koji bi preusmjerili na stambeni fond.

  • Od igara na sreću putem interneta u prošloj godini dodatnih 11 miliona
    on 22/02/2025 at 14:35

    Budžetski prihod od igara na sreću putem interneta u prošloj godini je iznosio 12,58 miliona eura što je u odnosu na 2023, kada je bio 1,6 miliona, rast 686,67 odsto.

  • "Tržište Srbije i regiona je značajno za Glavni grad"
    on 22/02/2025 at 12:40

    U radnoj posjeti gradu Beogradu zamjenici gradonačelnika Nađa Ljiljanić i Boris Spalević posjetili su Turističku organizaciju Glavnog grada Podgorice, u okviru sajamskih aktivnosti i tradicionalnog nastupa na Međunarodnom sajmu turizma “IFT 2025” koji se održava u Beogradu do 23. februara.

  • Unapređenje infrastrukture Regionalnog vodovoda ključno za sigurnu budućnost
    on 22/02/2025 at 10:24

    Crnogorsko primorje će tokom predstojeće ljetnje turističke sezone imati stabilno i pouzdano snabdijevanje vodom zahvaljujući intenzivnim radovima na unapređenju infrastrukture Regionalnog vodovoda.

  • Suficit na računu eurozone porastao na 38 milijardi eura
    on 22/02/2025 at 09:03

    Suficit na tekućem računu eurozone je u decembru porastao sa novembarskih 25 miljardi eura na 38 milijardi eura, objavila je Evropska centralna banka (ECB).

  • Ukoliko ne bude konkretnih rezultata, bojkot bi mogao biti dugoročan
    on 21/02/2025 at 18:49

    Sjutra ističe sedmodnevni bojkot Voli marketa. Iz Alternative od sljedeće sedmice najavljuju bojkot trgovačkih lanaca Aroma i Idea. U međuvremenu, od resornog ministra Nika Đeljošaja zahtijevaju da hitno donese mjere koje će uticati na snižavanje cijena. Na to poziva i predsjednik Jakov Milatović koji je Vladi nedavno predložio deset hitnih mjera.