URA: Podrzavamo inicijativu HRA, osudenici sa Golog otoka moraju biti rehabilitovani
Mikic navodi da se moraju stvoriti pravni preduslovi da se materijalno obestete politicki zatvorenici i njihove porodice koji su robijali na Golom otoku, Svetom Grguru i drugim zatvorima
Iz Gradanskog pokreta URA podrzali su inicijativu Akcije za ljudska prava (HRA) o donosenju Zakona o rehabilitaciji politickih zatvorenika.
Izvrsni direktor GP URA Zoran Mikic navodi da URA podrzava ovu inicijativu i navodi da je porazna cinjenica da Crna Gora jedina u regionu nema pravno rijeseno pitanje rehabilitacije i obestecenja politickih zatvorenika, navodi se u saopstenju GP URA.
Mikic navodi da se moraju stvoriti pravni preduslovi da se materijalno obestete politicki zatvorenici i njihove porodice koji su robijali na Golom otoku, Svetom Grguru i drugim zatvorima. Po trenutno dostupnim podacima na Golom otoku i drugim logorima zbog rezolucije Informbiroa robijalo je 16 101 osoba, od cega je 21,58% bilo iz Crne Gore odnosno oko 3 500 osoba, saopsteno je iz URE.
Iz URE naglasavaju da su drzave iz regiona odavno zapocele procese rehabilitacije i obestecenja zrtava politickih progona i politickih zatvorenika. U Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji je ovo pitanje rijeseno sistemski odnosno donosenjem zakona i drugih pravnih akata na osnovu kojih zrtve politickih progona ili clanovi njihovih porodica sticu pravo na rehabilitaciju i odstetu.
Mikic naglasava da imajuci u vidu nas pravni sistem da bi najbrze i najbolje rjesenje bilo donosenje posebnog zakona (leks specijalis) koji bi uredio ova pitanja i pojednostavio procedure rehabilitacije i naknade stete. Kada je u pitanju iznos odstete koji bi se odredivao na osnovu broja dana ili mjeseci provedenih u zatvorima i logorima najbolji bi bilo da se njime bavi multidisciplinarna ekspertska komisija koja bi ova pitanja sagledala iz vise uglova – smatraju u URI.
Mikic navodi da “Ako ima novca u budzetu da se obestete pripadnici kriminalnog miljea poput Sarica i Kalica cije su odstete gradani Crne Gore placali stotinama hiljada i milionima EUR onda mora biti novca i za zrtve politickih progona i njihove porodice”.
U URI smatraju da je krajnje vrijeme da Crna Gora pocne na sistemski nacin da se suocava sa prosloscu,
“Drzava mora priznati greske i u mjeri moguceg ispraviti nepravde. Potrebno je otvoreno razgovarati i brojnim nerijesenim pitanjima i bolnim temama, a ne gurati ih pod tepih kako je to radeno u socijalistickom period”, kazao je Mikic.
Iz URE navode da u zavrsnoj fazi pripreme Zakona o lustraciji i otvaranju tajnih dosijea koji ce u narednom periodu predstaviti stucnoj i zainteresovanoj javnosti.
“Ako zelimo slobodno i demokratsko drustvo moramo sprovesti lustraciju i otvoriti tajne arhive. Neshvatljivo je da 70 godina nakon cuvene Rezolucije Informbiroa i pocetka rada logora na Golom otoku dosijea i dokumenti koji o tome govore nisu dostupni javnosti, istrazivacima i porodicama zrtava” kazao je Mikic, zakljucuje se u saopstenju GP URA.
0 comments