Za nedozvoljeno drzanje oruzja 322 krivicne prijave
PROSLE GODINE
Uprava policije je u prosloj godini podnijela ukupno 322 krivicne prijave za nedozvoljeno drzanje oruzja i eksplozivnih materija, pise Dan.
Iako Krivicni zakonik za nedozvoljeno drzanje oruzja propisuje zatvorsku kaznu od sest mjeseci do pet godina, sudovi u Crnoj Gori najcesce izricu uslovne i kazne rada u javnom interesu, cak i za svercere ilegalnog naoruzanja. To su podaci do kojih su dosli studenti novinarstva Fakulteta politickih nauka (FPN) u okviru projekta “DO Investigative journalism, DISCOVER Media literacy”, koji je dijelom finansirala Ambasada SAD, a sprovele su ga NVO 35mm, LUPA, FPN i Sindikat medija. Stavovi iznijeti u tekstu ne odrazavaju nuzno stav Vlade SAD.
Tako je u januaru ove godine sudija u Osnovnom sudu u Podgorici zbog prodaje automatske puske (kalasnjikova) okrivljenog kaznio radom u javnom interesu od 180 casova, nakon sporazuma sa tuziocem.
U istom mjesecu, osoba koja je napravila improvizovanu eksplozivnu napravu (bombu) sa plasticnim eksplozivom u podgorickom sudu kaznjena je cetiri mjeseca zatvora.
Takode, postoje i presude protiv lica koja su studenti zbog nelegalnog nosenja oruzja.
Prema tom istrazivanju, Crna Gora sa 626.000 stanovnika ima oko 245.000 komada oruzja kod civila. Od toga je registrovano 103.536, a neregistrovano 141.464 komada oruzja.
U prethodne tri godine, koliko traje zajednicka kampanja “Postuj zivot, vrati oruzje”, koju sprovode Ministarstvo unutrasnjih poslova (MUP), Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), UNDP i Centar za demokratsku tranziciju (CDT), uz finansijsku podrsku EU i Ambasade Njemacke, unisteno je ukupno 4.412 komada i 900 djelova oruzja.
Medutim, obracuni kriminalnih klanova i policijske akcije pokazuju da kod gradana jos postoji velika kolicina nelegalnog naoruzanja.
Iz Ministarstva unutrasnjih poslova kazu da je upravo najveci problem sto je cak 100 odsto kriminalnih radnji izvrseno nelegalnim oruzjem i da kriminalci nikada ne bi koristili oruzje koje ima fabricki broj.
Da je do oruzja lako doci govori podatak da se sredinom prosle godine na jednoj od stranica na kojoj se prodaje roba iz svih krajeva Crne Gore pojavio i oglas o prodaji heklera. Uz oglas je postavljeno i nekoliko fotografija.
Ovo, ipak, nije bio jedini slucaj jer je na fejsbuk stranicama, ali i u internet oglasima moguce naci razlicite puske koje kostaju od nekoliko desetina do vise stotina eura, ali i pistolje cija cijena se krece od 200 eura.
Kriminolog Velimir Rakocevic kaze da je prodavcima moguce uci u trag ukoliko je oglas objavljen sa naloga iz Crne Gore.
“Medutim, najcesce, da ne bi bili otkriveni, prodavci koriste naloge iz inostranstva, kada je nasim sluzbama potrebna pomoc drugih zemalja i istraga se tako uvijek uspori. Takode, veoma cesto se koriste i lazni nalozi kako bi se zavarao trag”, dodaje Rakocevic.
Bivsi ministar unutrasnjih poslova i sadasnji poslanik Goran Danilovic kazao je da je problem i to sto kod nas postoji crno trziste nelegalnog naoruzanja.
“Postoje bunkeri i skladista u pojedinim djelovima Crne Gore gdje se drze velike kolicine oruzja, gdje se ocigledno drzi i oruzje koje je moglo doci samo iz vojnih magacina. Prosto treba jedna ozbiljna i kompetentna akcija da se Crna Gora ocisti od nelegalnog naoruzanja”, rekao je Danilovic.
On tvrdi da je nabaviti naoruzanje na crnom trzistu podjednako je tesko kao kupiti i kutiju svercovanih cigareta.
0 comments