OMBUDSMAN UTVRDIO

Zastitnik ljudskih prava i sloboda utvrdio je da je uprava Gimnazije Milivoje Dobrasinovic iz Bijelog Polja povrijedila pravo na zastitu od nasilja maloljetnog ucenika te skole, kojem su odbili da pruze pomoc, iako je pao u nesvijest od udarca u glavu koji mu je nanio drugi ucenik tokom odmora.

U misljenju zamjenika ombudsmana Snezane Mijuskovic navodi se da je otac ucenika prijavio da je djecaka pocetkom septembra, za vrijeme velikog odmora, u glavu udario jedan ucenik te skole, nakon cega je pao i izgubio svijest, pise Dan.

“Povrijedeni ucenik je nakon toga potrazio pomoc od direktora skole, ali je u skoli bio samo njegov zamjenik Sefcet Dizdarevic, koji, navodno, nije zelio da ga saslusa, niti da ga primi u kancelariju. Dodao je i da njegovom sinu nije pruzena zastita, da nijesu pozvani Hitna pomoc, policija i predstavnici organa starateljstva i da zrtva nije saslusana”, pise u misljenju zamjenika ombudsmana.

Iz bjelopoljske gimnazije tvrde da nijesu pozvali Hitnu pomoc i policiju, jer se inicident dogodio van skole i skolskog dvorista, te da ucenik nije izgubio svijest, sto su potvrdili i drugi ucenici.

Kako su naveli u odgovoru ombudsmanu, Dizdarevic nije primio ucenika jer nije bio prikladno odjeven, a u tom trenutku je imao i stranku u kancelariji.

“Kasnije su ucenici saslusani, a uceniku koji je napao drugog ucenika na sjednici odjeljenskog vijeca izrecen je ukor. Jedan nastavnik je bio protiv i zahtijevao je odrzavanje sjednice nastavnickog vijeca radi iskljucenja tog ucenika iz skole, ali je nastavnicko vijece tajnim glasanjem to odbilo. Zastitnik zapaza da je doslo do propusta u postupanju uprave skole u slucaju vrsnjackog nasilja. Skola je, shodno pravilima o postupanju u slucajevima nasilja i sumnji na nasilje, bila duzna da preduzme brojne radnje i mjere, da ukljuci tim za zastitu od nasilja, utvrdi sve relevantne cinjenice, procijeni nivo nasilja, sacini plan podrske zrtvi, plan rada sa pociniocem nasilja i da preduzme druge profesionalne mjere saglasno etici i struci. Umjesto toga, skola je kao rjesenje nasilnog incidenta, na sjednici odjeljenskog vijeca, izrekla vaspitnu mjeru ukor uceniku. Medutim, zapazamo da prije izricanja vaspitne mjere skola nije preduzela radnje saglasno pravilniku o nacinu i postupku izricanja vaspitnih mjera za ucenike gimnazije”, konstatovano je u misljenju ombudsmana.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • “Prostorni plan Crne Gore uskoro pred poslanicima"
    on 07/03/2025 at 19:31

    U emisiji "Okvir" koja se emituje na Televiziji Crne Gore diskutovalo se o usvojenom Predlogu zakona o izgradnji objekata, kao i o usvojenom Predlogu zakona o uređenju prostora. Politička direktorka i poslanica GP URA i bivša ministarka Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Ana Novaković Đurović podsjetila je da su zakoni bili spremni 2023. godine, a da su usvojeni 2025, te da je realno pitanje šta je 44. Vlada radila preko 12 mjeseci, jer su intervencije koje je uradila bile minimalne i urađene su u jednom danu. Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, kazao je da novo zakonsko rješenje predstavlja pomak u dijelu decentralizacije.

  • OKVIR: O promjenama u oblasti izgradnje objekata i upravljanja prostorom
    on 07/03/2025 at 19:08

    U emisiji "Okvir" koja se emituje na Televiziji Crne Gore diskutovalo se o usvojenom Predlogu zakona o izgradnji objekata, kao i o usvojenom Predlogu zakona o uređenju prostora. Politička direktorka i poslanica GP URA i bivša ministarka Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Ana Novaković Đurović podsjetila je da su zakoni bili spremni 2023. godine, a da su usvojeni 2025, te da je realno pitanje šta je 44. Vlada radila preko 12 mjeseci, jer su intervencije koje je uradila bile minimalne i urađene su u jednom danu. Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, kazao je da novo zakonsko rješenje predstavlja pomak u dijelu decentralizacije.

  • Đeljošaj i Kalkavan: Jačanje ekonomske saradnje Crne Gore i Turske
    on 07/03/2025 at 17:10

    Crna Gora i Turska, kontinuiranom efikasnom ekonomskom saradnjom, strateškim i inovativnim ulaganjima, kao i modernizacijom i razvojem turističkog potencijala, mogu postići veliki napredak u korist građana obje države, saopštio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, koji se sastao sa ambasadorom Turske u Crnoj Gori Barišom Kalkavanom.

  • "Diverzifikacija privrede i inovativnost Češke primjer za Crnu Goru
    on 07/03/2025 at 13:41

    Crna Gora i Češka Republika nastavljaju da jačaju ekonomsku saradnju, što potvrđuje i treći poslovni forum u manje od godinu dana, a dvije zemlje već imaju čvrstu osnovu za saradnju u oblasti bezbjednosti i odbrambene industrije, te ovakvi skupovi dodatno doprinose jačanju poslovnih veza, razmjeni iskustava i otvaranju novih mogućnosti za zajedničke projekte. Ovo je poručeno sa crnogorsko-češkog poslovnog foruma, koji je 7. marta Privredna komora Crne Gore organizovala u saradnji sa Ambasadom Češke Republike i Udruženjem odbrambene i bezbjednosne industrije Češke Republike.

  • Prihodi od igara na sreću 5,89 miliona eura
    on 07/03/2025 at 12:59

    Ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara u prva dva mjeseca dostigli su iznos od 5,89 miliona EUR, što j 55,13 odsto više u poređenju sa istim periodom prošle godine, saopšteno je iz Uprava za igre na sreću.

  • Lutovac: Lidl dolazi u Berane
    on 07/03/2025 at 11:54

    U toku su završni pregovori sa predstavnicima Lidla i vlasnicima privremenih objekata o produženju roka za njihovo uklanjanje do 1. oktobra, kako bi im se omogućila još jedna poslovna sezona, kazao je Đole Lutovac, predsjednik Opštine Berane.

  • Trećina bulevara Tivat-Jaz biće pod asfaltom u aprilu
    on 07/03/2025 at 08:56

    U aprilu će pod asfaltom biti dionica od Tivta do raskrsnice ka Bigovu u dužini od pet kilometara, saopštio je direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović.

  • Godišnja stopa inflacije u Švedskoj neočekivano porasla
    on 07/03/2025 at 07:06

    Godišnja stopa inflacije u Švedskoj je, prema preliminarnim podacima, u februaru neočekivano porasla sa januarskih 0,9 odsto na 1,3 odsto i time dovela u pitanje nastavak politike smanjenja kamatnih stopa u zemlji.

  • Konatar: Spajić se vraća na prevaziđenu ekonomsku politiku stalnog zaduživanja
    on 06/03/2025 at 15:15

    Vlada Crne Gore je donijela odluku o novom zaduživanju od 1,14 milijardi eura i to predstavlja povratak premijera Milojka Spajića na prevaziđenu ekonomsku politiku konstantnog zaduživanja „saldo je nula, kazao je šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar.

  • Predložene izmjene zakona: Ukidaju se koncesije za igre na sreću
    on 06/03/2025 at 14:54

    Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.