EPCG

Cijena električne energije za domaćinstva sa dvotarifnim mjerenjem od 1. januara biće niža za pola procenta. Dva su razloga za pojeftinjenje prvi je što je Regulatorna agencija za energetiku (RAE) smanjila regulatorno dozvoljeni prihod za prenos i distribuciju, odnosno CGES i CE DIS, a drugi što Elektroprivreda (EPCG) neće koristiti svoje zakonsko pravo i povećati cijene svojih usluga, potvrdili su juče za Dan iz EPCG.

 

Energetska kompanija je imala pravo da poveća cijene svojih usluga za šest procenata.

Sadašnja cijena struje je 9,96 euro centi no kWh, a nakon smanjenja od pola procenta, vrlo malo će se sniziti na 9,91 euro centi po kilovat satu. Kada se posmatra kretanje cijena za domaćinstva u poslednjoj deceniji, ona je sada na sličnoj vrijednosti kao i 2009. godine kada je cijena bila 9,89 euro centi no kWh.

“Analizirajući tržište električne energije, te uzimajući u obzir izuzetnu pogonsku spremnost elektrana, dobru hi drološku situaci ju i stanje akomulacija, ali i efikasnost elektrana zbog strateških investicija u kapitalne remonte, EPCG neće koristiti svoje zakonsko pravo i tražiti izmjenu cijena električne energije za narednu godinu”, kazali su za Dan iz EPCG.

Prema njihovim riječima, činjenica je da EPCG znatno bolje zarađuje od prekogranične prodaje energije na veliko nego od prodaje energije krajnjim kupcima u Crnoj Gori, tako da u poslednje dvije godine to predstavlja glavni razlog pozitivnog poslovanja kompanije.

Račun za električnu energiju čini prenos (CGES), distribucija (CEDIS), aktivna energija Elektroprivrede, operator tržišta (COTEE), obnovljivi izvori energije (MEK) i PDV. Mrežne usluge, dakle sve osim EPCG, čine 45 odsto od ukupnog računa.

To znači da bi, na osnovu nedavne odluke RAE i smanjenja regulatorno dozvoljenog prihoda za CEDIS i CGES od 1,32 odsto u odnosu na 2018. godinu, došlo do umanjenja ukupnog računa za dominantna dvotarifna brojila od 0,5 odsto. Za jednotarifna brojila u manjenje će biti 2,39 odsto, međutim, njihov broj je neznatan, ima ihu nekoliko sela.

Cijene električne energije u Crnoj Gori, za domaćinstva i male kupce, zavise isključivo od slobodno formirane cijene snabdjevača, uz zakonski definisana ograničenja koja su direktno u vezi sa cijenom energije na referentnoj berzi, HUPH (mađarska berza).

EPCG, kao snabdjevač, u obavezi je da obezbijedi energiju i redovno snabdijeva sve kupce po „regulisanoj” cijeni koja je znatno manja od tržišne. EPCG stoga, kako kažu, pokušava da nađe balans između potrebe njene tržišne valorizacije i materijalne mogućnosti svojih kupaca.

Ostvarena cijena na HUPH berzi za 11 mjeseci 2019. godine je 51,15 eypo/MWh i u odnosu na sadašnju cijenu domaćinstava u Crnoj Gori veća je oko 20 odsto, jer je za građane prodajna cijena 41,18 eura po MWh.

EPCG kao snabdjevač ima ograničavajući element jer cijena ne može biti veća od srednje vrijednosti fjučersa za narednu godinu ostvarenihu septembru na berzi kao i trenutne ci jene energije u Crnoj Gori za domaćinstva i male kupce.

Dakle, kada posmatramo ovo prvo, ograničenje povećanja bi bilo znatno veće u odnosu na postojeću cijenu.

Međutim, postoji i drugi stepen korekcije, tj. ograničenja. Zakon kaže da na ovaj način formirana cijena ne može biti veća od šest odsto u odnosu na postojeću cijenu. Upravo to pravo neće koristiti EPCG za narednu godinu.

Crna Gora poslednjih godina prosječno uvozi oko 500 GWh. U Srbiji, ili Bosni i Hercegovini, situacija je drugačija kada je uvoz u pitanju. Srbija ima izbalansiranu potrošnju i proizvodnju, a Bosna i Hercegovina izvozi oko 25 odsto. Hrvatska je kao Crna Gora jer uvozi oko 25 odsto, a cijena u Hrvatskoj za domaćinstva gotovo za 30 odsto veća od cijene u Crnoj Gori.

Ukupna cijena isporučenog kWh za potrošače iz kategorije domaćinstava u drugoj polovini 2019. godine u Crnoj Gori, prema podacima EUROSTAT-a, sa svim naknadama i PDV-om iznosila je nešto više od 10 euro centi po kilovat-satu, što ne čini ni 50 odsto prosječne cijene ostvarene u Evropskoj uniji. Međutim, kada se uporedi cijena struje sa kupovnom moći, struja u Crnoj Gori je najskupljau regionu, a skuplja je nego i u Francuskoj.

Industrijski potrošači plaćaju najnižu cijenu

Trend rasta cijene električne energije za domaćinstva u ugovornim stranama Energetske zajednice je nastavljen, dok je nakon višegodišnjeg smanjenja cijena za industriju počela da se povećava, navodi se u godišnjem izvještaju Agencije za saradnju energetskih regulatora (ACER) o rezultatima praćenja internih tržišta električne energije i prirodnog gasa.

Izvještaj, čija je jedna od dvije glavne teme električna energija, odnosi se na države članice EU, a u određenom dijelu i za ugovorne strane Energetske zajednice (EnZ). Najveći rast na nivou godine primijećen je u Sjevernoj Makedoniji 17 odsto, gdje je električna energija poskupjela sa 6,46 euro centi u 2017. godini na 7,59 u 2018. Najniža cijena električne energije za industrijske potrošače bila je u Crnoj Gori, 5,36 euro centi, dok je najviša industrijska cijena 7,59, zabilježena u Sjevernoj Makedoniji, koja je tako pretekla Srbiju, lidera iz 2017.

“Često se u javnosti nakon izmjema cijena elektične energije pojavljuju i spekulacije o tome da će nove cijene energije povećati ostale cijene usluga i roba. Definitivno to ne može biti razlog i opravdanje za bilo kakvo povećanje cijena životnih namirnica i proizvoda, zbog trenutnih cijena električne energije u Crnoj Gori, jer je za privredna društva cijena energije i dalje znatno manja u odnosu na 2009. godinu”, kazali su iz EPCG.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Nedović: Milatović još jednom ugrožava državne interese
    on 30/04/2025 at 07:36

    Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović saopštila je da je bilo očekivano da predsjednik države Jakov Milatović neće potpisati Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE, ali da je nedopustivo da koristi funkciju predsjednika države kako bi nanosio štetu građanima, zbog "lične netrpeljivosti prema premijeru Milojku Spajiću".

  • "Državljanstvo dodjeljivati na osnovu stručnih referenci"
    on 30/04/2025 at 05:30

    Praksa dodjele crnogorskog državljanstva od strane institucija, u obliku u kome je do sada postojala, ne bi nikako više trebalo da se primjenjuje, smatraju sagovornici Radija Crne Gore (RCG). Predlažu da se za državljanstvo ubuduće daje na osnovu stručnih referenci. Vlada će, kako je najavio premijer Milojko Spajić, preispitati dosadašnje odluke o davanju crnogorskog pasoša.

  • Adžović: Jačanje strateške saradnje između Crne Gore i Mađarske
    on 29/04/2025 at 18:30

    Crna Gora i Mađarska jačaće međusobnu saradnju, posebno u oblasti zaključenja međudržavnih sporazuma, digitalizacije i infrastrukture, poručeno je na sastanku ministarke javnih radova Majde Adžović i ambasadora Mađarske Jožefa Neđešija.

  • Mandić u Španiji: Nije nerealno da CG postane članica EU do 2028. godine
    on 29/04/2025 at 17:20

    Nije nerealno očekivanje Crne Gore da nakon zatvaranja poglavlja dobijemo podršku država članica i 2028. godine postanemo prva naredna punopravna članica EU, saopštio je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić pred članovima Odbora za inostrane poslove Senata Kraljevine Španije.

  • Milatović: Poslanici da budu odgovorni prema državnim interesima
    on 29/04/2025 at 17:19

    Crnogorski predsjednik Jakov Milatović pozvao je poslanike da, prilikom ponovnog odlučivanja o Sporazumu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, budu odgovorni prema državnim interesima Crne Gore.

  • Milatović: Pridruživanje Crne Gore Inicijativi Tri mora korak bliže ka članstvu u EU
    on 29/04/2025 at 15:47

    Predsjednik države Jakov Milatović poručio je da Crna Gora kroz saradnju u porodicu Tri mora može ojačati strateški značaj regiona, unaprijediti kvalitet života građana i osigurati trajni mir i prosperitet na Zapadnom Balkanu.

  • Državljani Rumunije u Crnoj Gori u prostorijama ambasade glasaće na predsjedničkim izborima
    on 29/04/2025 at 14:45

    Povodom prvog kruga predsjedničkih izbora, Ambasada Rumunije u Crnoj Gori organizovaće biračko mjesto broj 677 u prostorijama Konzularnog odjeljenja, na adresi I Proleterske br. 5 u Podgorici, saopšteno je iz Ambasade. Rumunski državljani moći će da glasaju od 2. do 4. maja u Podgorici.

  • Milatović u razgovoru sa Al Nahjanom pojasnio zašto je vratio Sporazum Skupštini
    on 29/04/2025 at 12:36

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović razgovarao je danas sa ministrom vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata, šeikom Abdulahom bin Zajed Al Nahjanom i upoznao ga sa razlozima vraćanja Skupštini Crne Gore Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE.

  • Ne žure sa zakonima o Vladi i Skupštini
    on 29/04/2025 at 12:16

    Iako se najavljuje već pet godina, Crna Gora još nema zakone o Vladi i Skupštini. Ministar javne uprave Maraš Dukaj ponovio je za naš Radio da je Zakon o Vladi poslat na mišljenje Evropskoj i Venecijanskoj komisiji. Dokle se stiglo sa Zakonom o Skupštini nijesmo uspjeli da saznamo. Politikolog Miloš Perović smatra da se ni sadašnjoj kao ni prethodnim vlastima ne žuri sa usvajanjem tih zakona jer im, kako je kazao, očigledno odgovaraju pravne praznine za svoje partijske, a nerijetko, i lične interese.

  • Đurović: Mandić najbolji reprezent Crne Gore, što i potvrđuju izjave zvaničnika EU
    on 29/04/2025 at 12:02

    Šef Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Mediterana - PAM Dejan Đurović poručio je da predsjednik Skupštine Andrija Mandić najbolji reprezent Crne Gore, što se, kako navodi, vidi u mnogim izjavama zvaničnika zemalja koje je posjetio, a posebno predstavnika Evropske unije (EU).