NASA TRAŽI POMOĆ

Istraživačko vozilo, koje će biti lansirano u julu ove godine, sletjeće u blizini kratera Jezero na Marsu.

Učenici širom Amerike, od onih u predškolskim ustanovama do onih u srednjim školama, predložili su čak 28.000 imena za rover za Mars 2020, koji je konstruisala NASA. Grupa sudija svela je broj prijedloga na polufinalnih 155, a u finalnu trku ušlo je devet imena, piše CNN.

Za njih se može glasati u online anketi, koja je otvorena do 27. januara i čiji rezultati će odlučiti o imenu novog rovera koji će od ljeta ove godine, kada je planiran njegov transport na Mars, putovati prema Crvenoj planeti radi njenog istraživanja.

Ovo je popis imena kojima možete dati svoj glas:

1) Endurance (Izdržljivost);

2) Tenacity (Istrajnost);

3) Promise (Obećanje);

4) Perseverance (Upornost);

5) Vision (Vizija);

6) Clarity (Jasnoća);

7) Ingenuity (Genijalnost);

8) Fortitude (Snaga);

9) Courage (Hrabrost);

Rezultati ankete, ime rovera i ime učenika koji ga je predložio, bit će objavljeni 15. marta. Učenik čije ime bude izabrano imaće priliku gledati lansiranje ovog rovera, koje je planirano za juli.

Ovaj rover će se tada pridružiti velikoj NASA-inoj misiji za istraživanje Marsa, a njegovo slijetanje na tu planetu očekuje se u februaru 2021., kada će sletjeti u krater Jezero. Krater je dobio ime po opštini u BiH, jer je ostao kao svjedočanstvo nakon isušivanja jezera, koje je postojalo prije 3,5 milijardi godina.

Rover je napravljen s ciljem prikupljanja uzoraka s Marsa koji će radi proučavanja biti vraćeni na Zemlju. U pomenutom krateru i njegovoj okolini tragaće za znakovima života, mineralnim nanosima i mogućim mikroskopskim fosilima, što će naučnicima pomoći ustanoviti je li na Marsu nekad bio moguć život.

Osim toga, rover 2020 isprobaće instrumente za bušenje zemljišta, kao i meteorološke instrumente, a isprobavaće i je li moguće tamošnji ugljikov dioksid pretvoriti u kiseonik.

Svoj glas za ime ovog rovera možete dati ovdje.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Spajić: Sporazum sa UAE mali korak, pred nama veliki posao
    on 23/04/2025 at 07:35

    Potvrđivanjem sporazuma o ekonomskoj saradnji sa UAE, Crna Gora dobija samo šansu da razvija projekte u oblasti turizma, energetike, infrastrukture, IT i time obezbijedi velike investicije, poručio je premijer Milojko Spajić.

  • Od ponoći jeftinije sve vrste goriva
    on 23/04/2025 at 06:15

    Sve vrste goriva od ponoći su jeftinije osam centi, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Globalna ekonomija usporava: MMF snizio prognozu rasta za 2025. godinu
    on 23/04/2025 at 05:58

    Međunarodni monetarni fond (MMF) je u danas objavljenoj globalnoj ekonomskoj prognozi snizio očekivanja svjetskog privrednog rasta u 2025. sa januarskih 3,3 odsto na 2,8 odsto, pošto očekuje da će američke carine i trgovinske tenzije negativno uticati na globalnu privredu.

  • Sporazumi sa UAE dobili podršku Skupštine
    on 23/04/2025 at 00:21

    Skupština Crne Gore usvojila je zakone o potvrđivanju sporazuma o ekonomskoj saradnji i potvrđivanju sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Poslanici su raspravu i glasanje završili nešto iza jedan sat poslije ponoći. U pitanju u sporazumi koje je Vlada nedavno potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE). Za usvajanje Zakona o potvrđivanju sporazuma o ekonomskoj saradnji glasalo je 50 poslanika, dok je deset bilo protiv. Za drugi sporazum, 46 poslanika je glasalo za, deset je bilo protiv a četiri uzdržana. Poslanici Demokratske partije socijalista napustili su plenarnu salu Skupštine prije glasanja.

  • Spajić, Vuković i Radović na sastancima MMF i Svjetske banke
    on 22/04/2025 at 15:05

    Delegacija Crne Gore, predvođena premijerom Milojkom Spajićem u čijem su sastavu timovi Ministarstva finansija i Centralne banke Crne Gore na čelu sa ministrom finansija Novicom Vukovićem i guvernerkom Irenom Radović, boraviće u Vašingtonu od 23. do 26. aprila, gdje će učestvovati na redovnim Proljećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

  • Rasprava o sporazumu sa UAE kroz fotografije
    on 22/04/2025 at 14:57

    Danas je nastavljena Treća sjednica Prvog redovnog zasijedanja u 2025. godini.

  • "Snažan temelj za još intenzivniju saradnju u oblasti turizma"
    on 22/04/2025 at 14:21

    Ministarka turizma Simonida Kordić sastala se sa ambasadorom Srbije u Crnoj Gori Nebojšom Rodićem a ocijenjeno je da duboke istorijske i tradicionalne veze Crne Gore i Srbije predstavljaju snažan temelj za još intenzivniju saradnju u oblasti turizma.

  • Pejak: Investicije u Veliku Plažu - slučaj Alabar
    on 22/04/2025 at 08:13

    Predstavnik organizacije Alternativa Crna Gora Vesko Pejak napisao je na svom Facebook nalogu stav o Velikoj plaži i Alabaru. Stav prenosimo integralno:

  • Razvoj da, rasprodaja ne: Postoji drugačiji put za Crnu Goru
    on 22/04/2025 at 07:58

    Sporazum između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata znači da investitor može zakupiti zemlju, iseliti ljude i graditi zatvorene rizorte – sve pod izgovorom „javnog interesa“ i razvoja. Ako je vizija Vlade da profitira tako što će prodati ono najvrjednije što imamo, onda se ne radi o razvoju – već o rasprodaji države.

  • Skoro 240 miliona za zaobilaznicu oko Budve
    on 22/04/2025 at 05:47

    Prema idejnom rješenju koje je izradio Monteput u sklopu Prostornog plana Crne Gore, obilaznica Budva biće duga 9,3 kilometra i povezivaće magistralne puteve Podgorica – Budva i Budva – Tivat. Procijenjena vrijednost obilaznice je 237 miliona eura.