“Najvažnije znanje, a ne nacionalnost”
ODGOVOR LONČARU
Ministar zdravlja Kenan Hrapović saopštio je da se pri zapošljavanju u crnogorskom zdravstvu rukovode znanjem, a ne nacionalnom pripadnošću. Hrapović je tako odgovorio na izjavu ministra zdravlja Srbije Zlatibora Lončara, koji je kazao da na vodećim pozicijama u Srbiji ima dosta Crnogorca, a koji još “nijesu ni srpski naučili”.
“U našem zdravstvenom sistemu nema nepodobnih kada je jezik, vjera ili nacija u pitanju. U našem resoru su svi oni koje na to mjesto preporučuje profesionalnost,” rekao je Hrapović za TVCG.
Nakon intenzivne kampanje dezinformacija i poruka zvaničnika i intelektualaca iz Srbije, koje smo slušali i čitali minulih mjeseci, nastupio je period zatišja. Međutim, nije dugo trajalo. Izjavu, koju najblaže rečeno možemo okarakterisati kao širenje nacionalne netrpeljivosti, ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar saopštio je na TV O2, gostujući povodom širenja koronavirusa.
Upitan da prokomentariše situaciju u Crnoj Gori, otvoreno je kazao da država Srbija i Srpska pravoslavna crkva koordinirano djeluju u našoj zemlji.
Lončar, koga su inače, istraživački novinari Krika doveli u vezu sa Zemunskim klanom, saopštio je i svoj odnos prema Crnogorcima u srpskom zdravstvu.
Izjava Lončara samo je jedna u nizu sramnih koje dolaze iz Srbije, kaže Aleksandar Olenik.
“Nakon izjava ministara Dačića i Vulina još jedan ministar srpske Vlade otvorio je svoju dušu,” kazao je on.
Olenik smatra da Lončareva izjava jasno pokazuje političku matricu – još od politike Miloševića prema Crnoj Gori, kasnije Koštunice, Tadića a danas Vučića, kojem kako tvrdi Olenik podršku za histeriju prema Crnoj Gori daje i nacionalistička opozicija.
“To je čista diskriminacija u odnosu na državljane Srbije koji su Crnogorci. Takva izjava, u nekoj iole normalnijoj državi, bila bi dovoljna za pokretanje pitanja smjene i čak krivičnog postupka,” naveo je Olenik.
0 comments