8. februar
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1538. sklopljen je vojni savez između Venecije (njemačko-rimskog cara Karla V) i pape Pavla III radi suprotstavljanja Otomanskoj imperiji. Na strani saveza, zvanog Sveta liga, bila je i Crna Gora.
1725 – Umro je ruski car Petar I Aleksejevič – Romanov, poznat kao Petar Veliki. Po dolasku na prijesto 1682. sproveo je, prema evropskim uzorima, dalekosežne reforme države i društva. Ratovima je obezbijedio Rusiji jak položaj na Baltiku, izlaz na Crno more i zapadnu obalu Kaspijskog jezera. Osnovao je Akademiju nauka, pokrenuo prve novine «Vedemosti», a 1703. na ušću Neve podigao je novu prijestonicu – Sankt Peterburg.
1828 – Rođen je Žil Vern, francuski pisac naučno-fantastičnih romana. Zaokupljen naučnim otkrićima, dalekim zemljama i istraživačkim podvizima, napisao je više od 50 romana, među kojima su najpoznatiji: «Put oko svijeta za 80 dana», «20.000 milja pod morem», «Put na Mjesec», «Put u središte Zemlje».
1870 – Na riječkom gradu Obodu rođen je Andrija Jovićević, istaknuti pedagog, publicista i pripovjedač, u narodu poznat kao učitelj Andro. Sa šesnaest godina počeo je učiteljsku karijeru u Manastiru Morači, zatim je radio u Poljima kolašinskim, Golubovcima, Bjelicama i na Čevu. Za prvog predsjednika Crnogorskog učiteljskog udruženja izabran je 1901. u Nikšiću. Objavio je bogatu etnološko-antropo-geografsku građu o crnogorskim plemenima, nahijama, jeziku, običajima. Poznata djela: «Domaće vaspitanje i njegovanje djece u Crnoj Gori», «Slike iz prošlosti Ceklina», «Manastiri u Crnoj Gori» i «Dnevnik iz albanskih ratova». Bibliografija Andrije Jovićevića ima preko 120 jedinica, kojima su obuhvaćeni stručni radovi, prilozi, prikazi, udžbenici i pripovijetke.
1904 – Počeo je rusko-japanski rat, koji je imao odjeka među crnogorskim iseljenicima, ali i u samoj Crnoj Gori. Ruska vlada bila je obaviještena da preko 200 Crnogoraca želi da učestvuje u ratu protiv Japana. Učešće u tom ratu svedeno je na manje grupe crnogorskih dobrovoljaca, podoficira i oficira.
1984 – Na stadionu Koševo u Sarajevu, u prisustvu 50.000 gledalaca, otvorene su l4. zimske olimpijske igre. Na prvim Olimpijskim igrama održanim u Jugoslaviji, učestvovali su sportisti iz 49 država, najveći broj u istoriji ZOI.
2005 – U Beogradu je umro poznati filmski i televizijski reditelj, član Crnogorske akademije nauka i umjetnosi Zdravko Velimirović. Rođen je 11. oktobra 1930. na Cetinju; gimnaziju je završio u Kotoru, a filmsku i pozorišnu režiju u Beogradu i Parizu. Bio je redovni profesor Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu. Zalagao se za očuvanje državne zajednice Srbija i Crna Gora i bio jedan od osnivača beogradskog pokreta za zajedničku državu. Režirao je devet igranih filmova, 40 dokumentarnih i nekoliko dokumentarnih TV serija. Zdravko Velimirović dobitnik je dvije Zlatne arene u Puli, te više drugih značajnih domaćih i internacionalnih nagrada i priznanja. Poznati filmovi: “Lelejska gora”, “Derviš i smrt”, “Vrhovi Zelengore”, Dorotej”.
2005 – Ijan Vilmut, profesor edinburškog Instituta Roslin i Kraljevskog koledža u Londonu koji je 1996. klonirao ovcu Doli dobio je dozvolu da klonira matične ćelije ljudskog embriona u okviru istraživanja neuroloških bolesti.
2007 – Predstavnici crnogorske Skupštine i Vlade Ranko Krivokapić i Željko Šturanović, kao i šefovi većine poslaničkih klubova, potpisali su u Podgorici Deklaraciju o prihvatanju principa koje je 19. januara predložio Odbor Savjeta Evrope za politički sistem, radi prijema Crne Gore u tu organizaciju. Potpisivanjem Deklaracije prihvaćena je obaveza da principi Savjeta Evrope budu ugrađeni u novi ustav. To je podrazumijevalo građansko ustrojstvo države, manji upliv politike na izbor sudija i tužilaca, zaštitu ljudskih prava, zabranu smrtne kazne, regulisanje statusa oružanih i bezbjednosnih snaga i obavještajnih službi,kao i sredstva parlamentarnog nadzora nad njima.
2008 – Lider francuske ekstremne desnice Žan-Mari Le Pen osuđen je uslovno na tri godine zatvora i na novčanu kaznu od 10.000 eura zbog izjave date 2005. da nacistička okupacija Francuske, kako je rekao, nije bila posebno nehumana. Sud je takođe osudio i urednika magazina “Rivarol” na 5.000 eura i novinara koji je intervjuisao Le Pena na 2.000 eura.
2009 -U Kotoru je obilježeno dvanaest vjekova od prenosa moštiju svetog Tripuna iz Carigrada u Kotor, kao i 12. vjekova Bokeljske mornarice. Svečanosti su prisustvovali brojni crkveni i državni zvaničnici Crne Gore i Hrvatske: kotorski biskup Ilija Janjić, zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bozanić, mitropolit Srpske crkve u Crnoj Gori Amfilohije Radović, crnogorski predsjednici države i parlamenta Filip Vujanović i Ranko Krivokapić, te predsjednik hrvatskog Sabora Luka Bebić i dr. Iako nepozvani, svečanosti su prisustvovala i petorica sveštenika Crnogorske pravoslavne crkve.
2010 – Opozicioni ukrajinski lider Viktor Janukovič proglasio je tijesnu pobjedu na predsjedničkim izborima, iako njegova rivalka Julija Timošenko nije priznala poraz. Međunarodni posmatrači proglasili su izbore u Ukrajini impresivnim primjerom demokratije i pozvali Timošenkovu da pruži ruku Janukoviču.
2010 – Papa Benedikt XVI osudio je zlostavljanje djece od strane sveštenika, rekavši da crkva nikad neće prestati da osuđuje takvo ponašanje. Papa je to izjavio u trenutku dovršavanja pisma irskim vjernicima povodom masovnog seksualnog zlostavljanja u crkvenim ustanovama u toj zemlji i skandala oko zataškavanja.
2013 – U centru Ljubljane protestovalo je dvadeset hilja ljudi protiv kojih je policija upotrijebila suzavac. Nezadovoljni Slovenci tražili su ostavke vodećih političara, među kojima premijera Janeza Janše, gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankovića i poslanika slovenačkog parlamenta. Demonstranti, koji su protest nazvali „Trećim sveslovenačkim ustankom“ posebno su negodovali zbog tvrdnji Janeza Janše da iza protesta stoji stara ljevičarska elita koja želi, kao je rekao, da sruši njegovu vladu i da se treba suprotstaviti „ljevičarskom fašizmu“. Istoga dana u Ljubljani je održan i skup podrške Janši, na kome je učestvovalo 12 hiljada ljudi. Drugi sveslovenački ustanak protiv političkih i ekonomskih elita održan je u januaru, a prvi u decembru 2012.
2013 – U 67. godini umro je poznati beogradski glumac Josif Tatić. Tokom glumačke karijere u pozorištu, na filmu i na televiziji ostvario je veliki broj prepoznatljivih likova, a najšira publika pamti ga po ulogama Jataganca u TV seriji „Bolji život“, Tanasija Vitorovića – „Taleta Surovog“ u seriji „Grlom u jagode“, i u „Šovinističkoj farsi“. Igrao je i u filmovima „Tri karte za Holivud“, „Vizantijsko plavo“, „Za sada bez dobrog naslova“, „Posljednji krug u Monci“ i drugim.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1924 – U američkoj državi Nevadi, prvi put je upotrijebljena gasna komora za izvršenje smrtne kazne.
2005 – Izraelski i palestinski lideri Arijel Šaron i Mahmud Abas objavili su na Samitu u Egiptu okončanje četiri i po godišnjeg sukoba između njihova dva naroda.
2010 – U novosagrađenom domu, počela je da radi prva vatrogasna jedinica na Žabljaku.
0 comments