12. februar
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1804. umro je njemački filozof Imanuel Kant, začetnik njemačke klasične filozofije, jedan od najuticajnijih filozofa čije je djelo izazvalo revolucionarne promjene u modernoj filozofiji. Kantova najpoznatija djela: «Kritika čistog uma», «Kritika praktičnog uma», «Kritika rasudne snage», «Opšta istorija prirode i teorije neba».
1812 – Kaznena ekspedicija francuske vojske pod vođstvom generala Gotjea ugušila je pobunu u Paštrovićima, nastalu zbog odbijanja lokalnog stanovništva da plaća porez. Pobunjenike je potajno pomagao crnogorski vladikat, a kao glavnog podstrekača pobune Francuzi su imenovali vladikuPetra I.
1853 – Turska vojska je, pritisnuta ultimatumom austrijske vojske i saznanjem da bi u daljim operacijama u Crnoj Gori imala protiv sebe i Rusiju, počela da napušta Crnu Goru, čime je okončana prva Omer-pašina vojna.
1919 – Formirano je Ministarstvo za agrarnu reformu Crne Gore. Reformom su ukinuti čivčijski odnosi, a zahvatila je i imanja manastira na Cetinju, Ostrogu i u Morači.
1969 – Godinu dana poslije potpisanih ugovora o finansiranju, inženjeringu i tehničkoj pomoći s francuskom firmom Pešine, počela je izgradnja Kombinata aluminijuma Titograd. Ideja o osnivanju i razvoju industrije aluminijuma u Crnoj Gori utemeljena je, prevashodno, na odgovarajućim rezervama kvalitetnog boksita i na elektro-energetskom potencijalu. Nakon dvije godine gradnje, 1971. pušteni su u rad kapaciteti za primarnu proizvodnju, koji su 1973. postigli planiranu produkciju od 50 hiljada tona, a 1972. počela je rad i fabrika za proizvodnju glinice. Potom su puštene u pogon hladna valjaonica i fabrika za preradu aluminijuma, a 1979. krenula je druga faza, čime je povećana proizvodnja primarnog aluminijuma na 102 hiljade tona, i glinice na 280 hiljada tona godišnje. Uslijedilo je, potom, otvaranje fabrike livačkih legura, otkivaka od al-legura, fabrike aluminijumskih provodnika i drugih kapaciteta, značajnih za rad Kombinata. Podgorički Kombinat aluminijuma imao je najveće učešće u bruto nacionalnom proizvodu Crne Gore i najveću vrijednost izvoza robe.
1974 – U Moskvi je uhapšen ruski pisac Aleksandar Solženjicin, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1970. Narednog dana oduzeto mu je sovjetsko državljanstvo i protjeran je iz zemlje. U emigraciji je proveo dvije decenije.
2004 – Južnokorejski istraživači uspjeli su da prvi put u svijetu kloniraju ljudski embrion i dobiju genetski identične embrionalne ćelije, otvorivši tako put za liječenje mnogih bolesti.
2004 – Komitet ministara Savjeta Evrope usvojio je Deklaraciju o slobodi političke debate u medijima. U tekstu Deklaracije, zasnovanom na članu 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima i jurisdikciji suda u Strazburu, potvrđuje se pravo medija da objavljuju negativne informacije i kritičke stavove o političarima i institucijama kao i državnim službenicima. U tekstu je dalje precizirano da humoristički i satirični žanr dozvoljavaju čak i veći stepen pretjerivanja i provokacije, pod uslovom da se činjenicama ne obmanjuje javnost.
2008 – U Podgorici su u okviru Programa demilitarizacije Crne Gore potpisana dva projektna dokumenta – ovlašćenje za transfer više od 407. 000 eura, koji su realizovani kroz proces uništavanja teškog naoružanja i donacija od 250.000 britanskih funti za demilitarizaciju konvecionalnog naoružanja.
2011 – Iz parohije Crnogorske pravoslavne crkve u Lovćencu, u Vojvodini, saopšteno je da je rukopoloženjem sveštenika Vojislava Miljanića, pored Lovćenca, formirana i parohija u Novom Sadu.
2013 – Kilometar ispode zemlje i oko sto kilometara od kineske granice, Sjeverna Koreja izvela je nuklearnu probu uprkos zabranama Ujedinjenih nacija. Iz Pjongjanga je saopšteno da je to čin samoodbrane od, kako je kazano, „američkog neprijateljstva“. Snaga nuklearne probe od više od sedam kilotona, izazvala je seizmičku aktivnost od 4,9 stepeni Rihterove skale. Prethodne nuklearne testove Sjeverna Koreja izvela je 2006. i 2009.
2014 – Turska je pozvala EU za pomoć i hitno formiranje novog paketa političkih i ekonomskih reformi u Bosni nakon izbijanja najvećih socijalnih nemira u toj zemlji poslije rata 90-ih.
2014 – Prvi put u istoriji skijanja, dvije takmičarke – Slovenka Tina Maze i Švajcarkinja Dominik Žisin podijelile su na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju pobjedničko postolje i obje osvojile zlatne medalje.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1912 – Posljednji kineski car Pu Ji iz dinastije Manču abdicirao je; Kina je postala republika, a prvi presjednik je bio Sunt Jat Sen.
1925 – U Podgorici je izašao prvi broj političkog lista «Crnogorski radikal». Vlasnik i odgovorni urednik lista bio je Ljubo Krunić. U listu je glorifikovana radikalna partija, a izuzetno žustro napadani partijski protivnici. Kao i većina listova iz tog doba i crnogorski «Radikal» je, prevashodno, bio list u funkciji izborne propagande.
1944 – Ponovo je štampan «Glas Boke», nedjeljni list za Boku Kotorsku, koji je izlazio između Prvog i Drugog svjetskog rata. Preteča tog lista bio je list «Boka», pokrenut 1908. godine.
2009 – U vasioni su se sudarili američki i ruski satelit, što je prvi slučaj u istoriji kosmičkih istraživanja.
2013 – Hor duhovne muzike Univerziteta Hauard iz Vašingtona koji pjeva gospel muziku prvi put je gostovao u Crnoj Gori i održao koncerte u Podgorici, Cetinju i Nikšiću. Hor koji pjeva duhovne pjesme Afroamerikanaca osnovan je 1968. i nastupao je u Bijeloj kući i Kongresu, a gostovao u Kanadi, Barbadosu, Slovačkoj, Danskoj, Švedskoj i Italiji.
0 comments