Sastanak o ukidanju takse bez rezultata
KURTI – MUSTAFA
Sastanak premijera Kosova Aljbina Kurtija i njegovog koalicionog partnera, predsjednika Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ise Mustafe na kome je trebalo da usaglase stavove o ukidanju takse na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, završen je bez rezultata, a lideri se nijesu, nakon njega, obratili medijima.
Ovom sastanku u vladi Kosova prisustvovala je i predsjednica skupštine Vjosa Osmani, javili su mediji sa lica mjesta.
Pred početak sastanka Mustafa je izjavio da očekuje da će biti usaglašeni stavovi o ukidanju takse.
Premijer Albin Kurti objavio je sinoć da će od 15. marta početi postepeno ukidanje takse na proizvode koji se uvoze iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
“Prvo, kao znak dobre volje i spremnosti za rješavanje ekonomskog spora sa Srbijom, 15. marta ćemo donijeti odluku da se ukinu takse na sirovine uvezene iz Srbije i Bosne i Hercegovine”, rekao je Kurti juče, na vanrednoj konferenciji za medije.
Istovremeno, Srbija treba da se obaveže da će zaustaviti kampanju protiv priznavanja nezavisnosti Kosova i takođe da započne uklanjanje trgovinskih barijera.
“Ukoliko srpska strana pokaže spremnost i ukloni barijere, od 1. aprila potpuno ćemo na rok od 90 dana ukinuti tarife”, rekao je on.
Kurti je rekao i kako EU veoma cijeni odluku vlade da ukine tarife od 100 odsto i nudi viznu liberalizaciju za građane Kosova prije samita u Zagrebu 7. maja 2020.
Po riječima kosovskog premijera, u slučaju da se Srbija ne pridržava obaveze otklanjanja barijera i ne prekine kampanju protiv nezavisnosti Kosova, Kosovo će od 1. aprila početi sa primjenom mjera reciprociteta, prvo u oblasti trgovinskih odnosa.
Kurti je zaključio da ukoliko srpska strana ne odgovori na ove zahtjeve, vlada Kosova će 15. juna vratiti tarifu u stopostotnom iznosu.
Sa druge strane, prema riječima zamjenika premijera iz Demokratskog saveza Kosova, Avdulaha Hotija, njegova stranke ne podržava ovakav način i postupke u ukidanju takse.
U koalicionom sporazumu dvije stranke stoji da će se taksa zamijeniti primjenom punog političkog, ekonomskog i trgovinskog reciprociteta.
0 comments