Džonson nudi pasoše milionima građana Hong Konga
ZAKON O BEZBJEDNOSTI SPORAN
Ako Peking nametne Hong Kongu zakon o nacionalnoj bezbjednosti čime bi okončao jedinstvene slobode poluautonomne pokrajine kakve nema ostatak Kine, Velika Britanija namjerava da pruži utočište i “put do državljanstva” milionima građana bivše britanske kolonije koja je predata Kini prije više od 20 godina, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE) pisanje svjetskih medija.
Britanski premijer Boris Džonson naveo je da je Velika Britanija spremna da otvori vrata za gotovo tri miliona građana Hong Konga u slučaju da Kina donese zakon o bezbjednosti koji bi mogao uticati na slobode tamošnjeg stanovništva, piše agencija Asošijetid pres.
“Oko 350.000 građana Hong Konga ima pasoše “Britanskih državljana u inostranstvu” (BNO), što je nasljeđe kolonijalne ere, a još 2,5 miliona ima pravo da podnese zahtjev za njih”, naveo je Džonson.
On je rekao je da će, ako Kina nametne zakon o nacionalnoj bezbjednosti, London omogućiti vlasnicima tih pasoša da umjesto dosadašnjih šest, ostanu 12 mjeseci u Velikoj Britaniji. Uz mogućnost obnavljanja zahtjeva za ostanak, imali bi i pravo rada, što bi im olakšalo put do dobijanja britanskog državljanstva.
Džonsonov članak u Tajmsu, ukazuje AP, objavljen je u srijedu, na dan kada je šefica administracije Hong Konga Keri Lam, stigla u Peking na sastanke s predstavnicima centralne vlade o planiranom zakonu o bezbjednosti, koji bi mogao biti usvojen do kraja avgusta.
BNO pasoši, objašnjava BBC, dodjeljeni su svim građanima Hong Konga rođenim prije primopredaje Kini 1997. ali, iako vlasniku omogućavaju određenu zaštitu kod britanskih službi u inostranstvu, trenutno ne daju pravo na život ili rad u Britaniji.
Velika Britanija već ima podršku SAD, Australije i Kanade u osudi novog “autoritarnog zakona”, dodajući da planira da proširi koaliciju na afričke i južnoameričke nacije.
Najavljeni potez Londona mogao bi da bude jedna od najznačajnijih posljedica nastojanja Pekinga da potkopa hongkongške slobode i stavi grad pod autoritarnu vladavinu Komunističke partije, piše Vašington post.
Mada su specifičnosti novog zakona oskudne, predlog će omogućiti kineskim bezbjednosnim snagama da prvi put djeluju u Hong Kongu u kojem je u proteklih godinu dana održano nekoliko velikih protesta s pozivima za više demokratije i suprotstavljanje sve većoj ulozi Pekinga.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova je rekao da će Peking ovakav potez VB, smatrati kršenjem “međunarodnog prava i osnovnih normi koje upravljaju međunarodnim odnosima”, dodajući da su poslovi Hong Konga unutrašnja stvar Kine.
Otkada je Kina objavila da nameće zakon o bezbjednosti zaobilazeći zakonodavstvo Hong Konga, desetine ljudi su pokušali da obnove britanske dokumente. Ako Peking ukine slobode, put u Britaniju i moguće državljanstvo odnosi se potencijalno na 40 odsto stanovništva Hong Konga čime bi se, ukazuje Vašington post, povećao spektar odliva mozgova iz azijskog finansijskog centra.
Ponude stranih vlada za pomoć ljudima Hongkonga su velikodušne, ali ne i dovoljne za očuvanje slobode poluautonomne pokrajine, ukazuje Gardijan na ocene stručnjaka.
Gardijan dodaje kako je Džonson takođe iskoristio svoj članak da bi uputio posljednji apel Pekingu da preispita svoje postupke i da se kao vodeća članica svjetske zajednice pridržava međunarodnih sporazuma.
0 comments