Djeca sa smetnjama u razvoju marginalizovana grupa
ANALIZA UNICEF-A
Djeca sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori su medu najmarginalizovanijim grupama, a da bi se to promijenilo drzava mora da ulozi velike napore, poruceno je na predstavljanju Analize podrske i multisektorskog odgovora na potrebe djece sa smetnjama.
Koordinatorka programa djecje zastite UNICEF-a Nela Krnic, predstavila je kljucne nalaze Analize koju je uradio UNICEF, u cilju unaprjedenja politike i pravnih okvir za djecu sa smetnjama u razvoju, poboljsanja sistema prikupljanja i analize podataka o njima i pojacanja medusektorska saradnja u toj oblasti.
“Analiza je utvrdila da postoji prostor za dalje unapredenje, posebno u oblasti zakonodavstva koje se odnosi na antidiskriminaciju u obrazovanju. Prepreka je i nejasna podjela nadleznosti izmedu centralnog i lokalnog nivoa, pa je neophodno da se preduzmu mjere da bi zakonodavstvo jasno definisalo obaveze lokalnog nivoa”, kazala je Krnic.
Ona je navela da je veliki problem i koriscenje razlicitih termina, terminilogije i definicija invaliditeta u drzavi.
“Apelujemo na sve institucije da se usvoji jedinstvena definicija invaliditeta, kako bi smo svi govorili istim jezikom”, istakla je Krnic.
Prema njenim rijecima, zagovaraju postajanje jedinstvene baze podataka o djeci sa smetnjama u razvoju.
“Potrebno je i moramo da znamo koliko djece sa smetnjama u razvoju ima u Crnoj Gori”, kazala je Krnic i dodala da za djecu sa smetnjama u razvoju sve usluge moraju da budu na jednom mjestu.
Kako je kazala, kada je u pitanju sektor zdravstva potrebno je kontinuirano ulagati u rani razvoj djeteta u cilju pruzanja holisticke-multisektorke podrske u najranijim fazama zivota.
Kod socijalne i djecje zastite primijeceno je da postoji znacajan nedostatak usluga koje su potrebne djeci i njihovim porodicama na lokalnom nivou.
Postoji problem i sa pravosudnim sistemom.
Utvrdeno je i da prilazi i unutrasnjosti brojnih institucija nijesu prilagodene djeci sa smatnjama u razvoju i da drzava mora da ulozi napore kako bi sa ova barijera uklonila.
Sef predstavnistva UNICEF-a Osama Kogali kazao da je Crna Gora ucinila mnogo u pogledu poboljsanja prava i stanja djece i adolescenata sa smetnjama u razvoju.
“Broj djece sa smetnjama u razvoju u redovnom obrazovanju povecao se za vise od deset puta u periodu od 2008. do 2018. godine”, kazao je Kogali i dodao da je porastao i broj usluga podrske djeci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama.
Vise od polovine crnogorskih opstina pruza usluge dnevnog boravka u vidu rada dnevnih centara.
“Prije desetak godina to je bio slucaj u samo jednoj opstini”, rekao je Kogali.
Ipak, kako je dodao, djeca sa smetnjama u razvoju i dalje su medu najmarginalizovanijim i socijalno iskljucenim grupama u Crnoj Gori.
Analiza, kako je naveo, pociva na unapredenju sistema prikupljanja i analize podataka o djeci sa smetnjama u razvoju.
“Moramo znati sve o individualnim potrebama djece sa smetnjama u razvoju, kako bi smo im pruzili podrsku da ostvare svoja prava”, istakao je Kogali.
On smatra, da je neophodna bolja koordinacija medu sektorima, kako bi se djeci sa smetnjama u razvoju pruzila integrisana podrska tokom cijelog zivota.
Prema njegovim rijecima, postoji jasna potreba za povecanim ulaganjem u rano otkrivanje smetnji u razvoju i razvoj u ranom djetinjstvu.
UNICEF ce, porucio je Kogali nastaviti da podrzava Crnu Goru na tom putu, a preporuke analize trebalo bi da budu dobro polaziste za unapredenje politika i sistemsku podrsku kako bi se osiguralo da sva djeca sa smetnjama u razvoju mogu da ostvare svoja prava.
Drzavna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelic, kazala je su ciljevi analize da se Vladi i relevantnim organizacijama civilnog drustva pomogne da postignu unapredenja politike i pravnog okvira za djecu sa smetnjama u razvoju u svim sektorima.
Zagovornica djece za inkluziju djece sa smetnjama u razvoju Lusi Majer, podsjetila je da djeca sa smetnjama nemaju iste prilike kao ostala djeca.
“Moja zelja je da pomognem djeci sa smetnjama u razvoju, jer i oni zasluzuju ista prava kao i njihovi vrsnjaci”, porucila je Majer.
0 comments