Zasto je Handke dobio jugoslovenski pasos
Americki portal pise da je Handke, s obzirom na to da nije bilo lako doci do jugoslovenskog pasosa, vjerovatno izbjegao uobicajene korake
Peter Handke, austrijski pisac i dobitnik Nobelove nagrade za knjizevnost, ima pasos Savezne Republike Jugoslavije, objavio je portal Intersept.
Tokom 78-dnevne kampanje bombardovanja SRJ 1999, Handke je bio u Becu na otvaranju njegove najnovije predstave, kojom je uvijeno kritikovao optuznice za ratne zlocine protiv srpskog rukovodstva, ukljucujuci Slobodana Milosevica.
Manje od nedjelju dana nakon prikazivanja predstave, 15. juna 1999, Handke je dobio jugoslovenski pasos od Ambasade SRJ u Becu.
,,Prema zakonu koji je tada preovladavao u Jugoslaviji, koja se sastojala od Srbije i Crne Gore, pasosi su izdavani samo jugoslovenskim gradanima,” navodi Intersept i dodaje da iz dostupnih stranica Handkeovog pasosa nije moguce utvrditi da li je dobio i jugoslovensko pored austrijskog drzavljanstva, iako u pasosu pise ,,Jugosloven” u rubrici gdje se upisuje nacionalnost.
Novinari Intersepta su, prilikom pretrazivanja podataka o Handkeu u arhivi Austrijske nacionalne biblioteke, na stranici o Handkeovim vezama sa Beogradom, uocili fotografije na kojima su uglavnom bile znamenitosti prijestonice Srbije. Nalazile su se i fotografije stranica Hankeovog pasosa, u sklopu zbirke koju je biblioteci poklonio Hans Vidrih, bivsi portparol muzickog festivala u Salcburgu.
Vidrih je rekao da mu je Handke poklonio neke svoje licne stvari, ukljucujuci rukopise i stare pasose. Kada je rijec o jugoslovenskom pasosu, Vidrih tvrdi da mu je Handke obrazlozio njegovo postojanje kao nacin da manje placa smjestaj u u Srbiji, gdje su stranci tada skuplje placali hotelske usluge.
Nije jasno, medutim, da li je prica tako jednostavna, navodi Intersept, podjecajuci da je Hanke bio u Srbiji nekoliko puta tokom 1990-ih i da je obicno putovao sa nekolicinom bliskih prijatelja, posebno sa prevodiocem Zarkom Radakovicem.
Americki portal pise da je Handke, s obzirom na to da nije bilo lako doci do jugoslovenskog pasosa, vjerovatno izbjegao uobicajene korake.
,,Jugoslavija je nekoliko godina bila mafijaska drzava, a Milosevicev rezim je ignorisao zakone i cinio sto mu je volja. Zemlja je bila unistena hiperinflacijom, americkim sankcijama, politickim nasiljem itd. Rezim je kaznjavao one koji su mu se protivili a nagradivao one koji su ga podrzavali,” pise portal. Intersept navodi da je moguce da je rezim dao Handkeu pasos, zaobilazeci uobicajenu proceduru, kao nagradu za ohrabrenje i izricitu podrsku.
Sto se tice Handkeove odluke da primi pasos, portal pise da je jeftiniji smjestaj u hotelu nedovoljan motiv za prihvatanje tako ,,neobicnog i kontroverznog poklona od vlade koja je uveliko osudivana za zlocine protiv covjecnosti u Bosni i na Kosovu”.
,,Prihvatanje pasosa od Milosevicevog rezima djeluje kao politicki cin duboko prozet znacenjima podrske i svrstavanja”.
Odluka Svedske akademije da ovogodisnju Nobelovu nagradu za knjizevnost dodijeli Handkeu, izazavala je kritike u regionu.
Akademija je saopstila da je Handke davao provokativne komentare, ali da nije podrzavao krvoprolice i da je jasno osudio masakr u Srebrenici.
Rodbina zrtava masakra je pozvala Akademiju da ponisti odluku. Predsjednica udruzenja Majke Srebrenice, Munira Subasic, kazala je da je odluka Svedske akademije ,,sramna”.
Odluka o dodjeli nagrade ostro je kritikovana i u Albaniji i na Kosovu.
Handke je govorio na Milosevicevoj sahrani i takode je izrazio podrsku liderima bosanskih Srba Radovanu Karadzicu i Ratku Mladicu, koji su proglaseni krivim za genocid u Srebrenici.
Tokom NATO kampanje bombardovanja Srbije 1999, Handke je otputovao u Beograd da izrazi solidarnost sa Milosevicem.
,,Moje mjesto je u Srbiji ako je bombarduju NATO kriminalci,” rekao je tada Handke.
0 comments