Neko hoce da obesmisli dijalog, u Vladi nisu marsovci
Kako tumaciti politicki bezobrazluk da predlozite parlamentu verziju zakona o RTCG, dok je isti predmet rada odbora, kaze Nedeljko Rudovic
Vlada se ponasa kao da nije obavijestena da se u Skupstini desava proces dijaloga od cijeg ishoda zavisi da li ce Crna Gora uci u zonu politicke stabilnosti nakon sljedecih izbora. Posto u Vladi ne sjede marsovci nego clanovi DPS-a i ostalih vladajucih partija, jasno je da je nekome cilj da obesmisli dijalog “, rekao je samostalni poslanik Nedeljko Rudovic za “Vijesti”. On smatra da se time pokusava natjerati opozicija da odustane od svog koncepta za uspostavljanje Javnog servisa nezavisnog od vlasti.
“Kako drugacije tumaciti politicki bezobrazluk da predlozite parlamentu da usvoji vladinu verziju zakona o RTCG, dok je isti zakon predmet rada odbora i napornih pregovora koji su u toku,” navodi poslanik.
Predstavnici opozicije u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva smatraju da Vlada nema pravo da predlaze zakone koji su iz njihove nadleznosti. Iz Vlade tvrde da se ne mijesaju u izborne reforme, vec da zakone predlazu u skladu sa svojim program rada.
“Vladajuca vecina pokusava da pobjegne od zahtjeva EK da prestane sa kontrolisanjem RTCG pa bi to da zamaskiraju toboznjom saglasenoscu sa standardima SE. I tu obmanjuju jer ne postoje standardi SE za nacin izbora upravljackog tijela Javnog servisa”, kaze Rudovic.
Rudovic je u ponedjeljak optuzio Vladu da je preuzela posao Odbora predlazuci Zakon o nacionalnom javnom emiteru, na cjim izmjenama radi to skupstinsko tijelo. Iz Vlade su kazali da je zakon predlozen u skladu sa progamom koji je utvrden prosle godine.
“Utvrdivanjem predloga zakona o nacionalnom javnom emiteru, Vlada je obavljala svoja Ustavom definisana zaduzenja i utvrdila predlog zakona definisan Programom rada za 2018. i 2019. godinu. Vlada se ne mijesa u rad ostalih grana vlasti pa ni Odbora. Naprotiv, s obzirom na pozitivne ocjene Savjeta Evrope i Evropske komisije na tekst predlozenog zakona, Vlada daje znacajan doprinos daljem unapredenju javnog servisa”, kazali su iz Ministarstva kulture, koje je predlozilo medijske zakone.
Odlukom o formiranju Odbora je, izmedu ostalog, predvideno da to skupstinsko tijelo odobrava i predlaze zakon o nacionalnom javnom emiteru Radio i televiziji Crne Gore (RTCG), ukljucujuci izmjene nacina izbora Savjeta RTCG u Skupstini, kao i pravno rjesenje koje ce omoguciti izbor savjeta odmah nakon usvajanja novog zakona. Glasovima 11 clanova Odbora odluceno je da podgrupu koja se bavi tim zakonima vodi Rudovic, a da clanovi budu i Predrag Sekulic i Genci Nimanbegu iz vladajuce koalicije. Odlukom odbora bilo je predvideno da te zakone, kao i ostale koji se odnose na izborni proces, Odbor predlozi skupstini do 15. novembra. Clan Odbora iz Demokrata Momo Koprivica upozorio je da Vlada opstruira rad Odbora.
“Odlukom o osnivanju je jasno definisano da predloge seta medijskih zakona, ukljucujuci i zakon o nacionalnom javnom emiteru RTCG predlaze Odbor, a ne Vlada. Odluka je imperativan propis i mora se postovati, a pobocni udari Demokratske partije socijalista (DPS) preko Vlade su nelegitimni i nelegalni”, kazao je Koprivica “Vijestima”.
Iz Ministarstva su podsjetili da Vlada zakon nije predlozila iznenadno, podsjecajuci da je on dugo usaglasavan unutar Crne Gore i sa medunarodnim institucijama. U Ministarstvu pojasnjavaju da ce zakon biti dostavljen na razmatranje nadleznim skupstinskim tijelima, pa samim tim i Odboru za izborne reforme. To je ranije na plenarnoj sjednici potvrdio i predsjednik Odbora Branimir Gvozdenovic.
Koprivica upozorava da predstavnici Vlade nemaju status stalnog ni pridruzenog clana Odbora zbog cega nemaju pravo da predlazu Odboru odluke i druga rjesenja. “Odbor moze razmatrati samo predloge koji dolaze od ovlascenih predlagaca rjesenja, a to su clanovi i pridruzeni clanovi. Vlada nije po Ustavu monopolist u predlaganju zakona, vec tu mogucnost prema clanu 93 Ustava imaju i poslanici. Dakle, DPS zeli da stvori konfuziju da je Vlada ekskluzivni predlagac zakona, sto nije tacno, a sve to cine da bi podrivali rad Odbora, a van je svake sumnje da se Odbor se moze baviti samo predlozima ovlascenih predlagaca”, tvrdi Koprivica.
Programski direktor Gradanske alijanse (GA) Boris Raonic smatra da se Vlada ne mijesa u rad Odbora. Predstavnik civilnog sektora u Odboru podsjeca da na sve izborne zakone konacnu rijec daje to skupstinsko tijelo. “Odlukom o osnivanju predvideno je da Odbor daje konacnu rijec na sve zakone iz svoje nadleznosti. Ne vidim nista lose da bilo ko podnese prijedlog, a pogotovo bi bilo neracionalno da bude stavljeno ad acta nesto sto se radilo vise godina i sto je usaglaseno sa medunarodnim organizacijama. Kada su u pitanju dva medijska zakona, smatram dobrim da ih je Vlada predlozila, a sada je na Skupstini i Odboru da kroz dijalog i kvalitetan rad dodu do svima prihvatljivih rjesenja”, kazao je Raonic.
0 comments