STEVOVIĆ ZA RCG

Položaj Crnogoraca u Srbiji danas je veoma loš, kaže za Radio Crne Gore, istraživač crnogorske dijaspore i osnivač udruženja “Krstaš” Nenad Stevović.

Položaj naših sunrodnika u toj državi, kako istiiče Stevović za Radio Crne Gore, najbolje oslikava ponašanje jednog broja zvaničnika Srbije, naročito ministra vanjskih poslova Ivice Dačića.

“Dačić se Crnogorcima u Srbiji stalno obraća, kao da nijesu građani te države, kao da smo stranci, a on naš personalni ili kolektivni tutor. Najavio je metaforično rečeno, svojevrsnu “istragu poturica”, da otkrije ko se to od etničkih Crnogoraca u Srbiji slaže da demokratski izabrana većina u Crnoj Gori donosi zakone u legalno izabranoj Skupštini. Postojala je tu i eksplicitna prijetnja, da će se Crnogorcima u Srbiji oduzimati državljanstvo, ako se javno ne izjasne, da podržavaju odluke vlasti u Podgorici. Dačić kao ministar ubijeđen je da ima samoproglašenu moć “nalik sultanskoj” nad Crnom Gorom, da joj on propisuje što je njena imovina, a što nije ili da presuđuje ko je gradio Cetinjski manastir i stvarao crnogorsku državu “, naglasio je Stevović.

Danas, nažalost, Crnogorke i Crnogorci u Srbiji, kako kaže Stevović, suočavaju se ne sa prikrivenim, već sa otvorenim negiranjem njihovog nacionalnog identiteta.

Crnogorci u Srbiji uvrijeđeni i razočarani

U medijima se mogu čuti čak diskriminatorne prozivke, koje predstavljaju otvoren atak na identitet i opstanak crnogorske zajednice, ističe Stevović.

Najgore je, naglašava Stevović, što takve poruke prolaze bez ikakve osude od zvanične javnosti ili ustanova u Srbiji. Crnogorci u toj državi se osjećaju uvrijeđeno i razočarano, ističe on.

“Mnogim Crnogorcima su ovđe i kolijevke i grobovi, pa kada se država sa najviših adresa tako odnosi prema njima, razočarenje u državu čiji si u oni građani je sasvim razumljivo, i to vidim kao jednu vrstu obostranog poraza”, dodaje Stevović.

On navodi da u beogradskom političkom i kulturnom establišmentu, postoji konstantna mistifikacija odnosa Crne Gore i Srbije, kao da su te zemlje bile jedno.

“Istorijske činjenice govore da se Crna Gora graničila sa Venecijanskom republikom, Otomanskim carstvom, Austro-ugarskom i mnogim drugim velikim silama. Kroz najveći dio istorije nije ni bilo zajedničke granice sa Srbijom. Ni istorija ovih država nije slična. Spoljne okolnosti su donekle bile slične, ali su te dvije države različito reagovale na te okolnosti u svakom istorijskom periodu, pa i danas u 21. vijeku. Te činjenice se prenebregavaju, a različita realnost u Crnoj Gori i Srbiji, tokom istorije je i dovela do različitih tradicija, rekao bih po, spoljnopolitičkim, kulturnim, vjerskim i identitetskim pitanjima”, navodi Stevović.

Tako je i odnos prema manjinama u dvije države različit, ističe Stevović. Srbija je izabrala svoj model rješavanja odnosa sa manjinama. Vidimo koliko je bio uspješan na Kosovu. Stevović tvrdi da nezadovoljstvo odnosom države prema svakoj nacionalnoj manjini u Srbiji tinja.

“Crnogorskoj zajednici su u Srbiji uskraćena i ona prava, koja joj implicitno Ustav i zakoni garantuju “, pojašnjava Stevović.

Na drugoj strani, kaže Stevović, Crna Gora ima uređen odnos sa manjinama, usaglašen sa najvećim evropskim standardima iz domena manjinskih prava i sloboda.

“Jedino dio, rekao bih ispolitizovane i vjerski zavedene srpske zajednice pokazuje nezadovoljstvo. I to vidim kao izuzetak, nikako kao pravilo “, navodi Stevović.

Snažnije u borbu za crnogorski jezik

Borbu za crnogorski jezik i njegovo uvođenje u službenu upotrebu u opštini Vrbas nastaviće još snažnije, najavljuje Stevović.

“Narodna poslanica u skupštinio Srbije Olena Papuga i ja, predali smo 26˛.decembra prošle godine Ustavnom sudu Srbije inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Statuta opštine Vrbas, tačnije člana 13 tog Statuta u kojem se ne navodi crnogorski jezik kao jedan od jezika u službenoj upotrebi. Podsjećam, da opština Vrbas i pored jasne zakonske obaveze i mnoštva apela, zahtjeva i inicijativa, uporno izbjegava da crnogorski jezik uvede u službenu upotrebu, iako u toj opštini živi 17,5 odsto Crnogoraca, dok je zakonom predviđeno da se jezik uvodi u službenu upotrebu u onim sredinama u kojima živi 15 ili više procenata nacionalne manjine”, pojašnjava Stevović.

Negativna kampanja, koju srpski zvaničnici i mediji vode protiv Crne Gore je odraz dubokog lutanja srpskog društva, kaže Stevović i dodaje da je to neprihvatljiv pokušaja vraćanja koncepta teokratske države đe se sve vrijednosti i dostignuća iz 20. vijeka stavljaju sa strane.

Kaže i da postoje duboki sistemski problemi u političkom životu Srbije.

“U djelovima vladajućih krugova ne postoji spremnost da se pozitivno gleda na ravnopravnost svih bivših jugoslovenskih republika, njihovih naroda, jezika, kultura i vjerskih osjećanja”, ističe Stevović.

Srbiji dobrodošao crnogorski Zakon

Beograd ima svoje aktuelne probleme sa poglavljem 35, koje je političko osinje gnijezdo u Srbiji, tvrdi Stevović.

Dodaje da je zato njima dobrodošao crnogorski Zakon o slobodi vjeroispovijesti da se skrene pažnja sa bolne realnosti neuspjeha briselskog sporazuma.

Smatra Stevović da na negativnu kampanju treba odgovoriti intezivnom pozitivnom medijskom kampanjom, sa činjenicama , argumentima i sa istinom. Znanje i istina uvijek pobjeđuju, naglašava Stevović.

“Potrebna je angažovanost svih intelektualnih, stručnihi naučnih kapaciteta. Kada , ako ne sad? Njihova je obaveza da se oglašavaju i da iznose istorijske fakte i činjenice”, poručuje Stevović.

Anticrnogorski Savjet

Osvrnuo se Stevović i na djelovanje tkz Nacionalnog savjeta crnogorske zajednice u Srbiji.

Taj savjet je, po mišljenju Stevovića, od samog starta anticrnogorski i u službi vladajućih struktura u Srbiji.

“Nacionalni savjet Crnogoraca u Srbiji je crna guja ubačena u njedra crnogorske zajednice, maskirana sa crnogorskim imenom sa ciljem da je potpuno uništi. To je organ države Srbije, kojeg u potpunosti kontrolišu SNS i SPS. Taj i takav Nacionalni savjet, od osnivanja nije propuštio priliku da se glasne protiv Crne Gore. To je uradio i ovoga puta, oštro napadajući državne organe Crne Gore zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti “, navodi Stevović.

Osnovno pitanje, koje se nameće, kaže Stevović, zašto se dozvolilo ili da li se moglo spriječiti da tako važna institucija sa ozbiljnim ingerencijama i budžetom bude van kontrole autentične nacionalne zajednice Crnogoraca u Srbiji?

Dio odgovornosti u ovome , smatra Stevović imaju i institucije u Crnoj Gori, posebno one koje se bave saradnjom sa iseljenicima.

Radio Crne Gore, Žarko Božović

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • CAMAJ Imenovanje direktora Fonda za manjine i dalje na čekanju
    on 30/04/2025 at 22:59

    Više od pola godine nakon što je raspisan javni konkurs za izbor direktora Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, postupak imenovanja još nije sproveden. Direktor Uprave za ljudske resurse Agron M. Camaj kazao je za Portal RTCG da je lista kandidata koji ispunjavaju uslove spremna, ali da se čeka da Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava predloži termin za provjeru kandidata i imenuje svog predstavnika u komisiji.

  • U vjerskim sukobima u Siriji poginulo 14 osoba
    on 29/04/2025 at 20:56

    Najmanje 14 osoba je poginulo u predgrađu Damaska, u Siriji, u sukobima između sirijskih bezbjednosnih snaga i boraca manjinske sekte Druza, usljed pojačanih vjerskih tenzija, saopštila je danas jedna nevladina organizacija, navodeći novi bilans.

  • Kijev: Još jedan smrtonosni napad Rusije na civilne oblasti Ukrajine
    on 29/04/2025 at 20:16

    Rusija je noćas izvela još jedan smrtonosni napad bespilotnim letjelicama na civilne oblasti Ukrajine, u kojem je poginula 12-godišnja djevojčica, saopštili su ukrajinski zvaničnici.

  • Tri osobe ubijene u pucnjavi u frizerskom salonu u švedskoj Upsali
    on 29/04/2025 at 19:35

    Tri osobe poginule su danas u pucnjavi u Upsali u Švedskoj, javila je švedska policija.

  • Najmanje 22 osobe poginule u požaru u restoranu u Kini
    on 29/04/2025 at 19:22

    Najmanje 22 osobe stradale su danas u požaru u jednom restoranu na sjeveroistoku Kine, saopštila je državna agencija Sinhua.

  • Sjutra sunčano, do 27 stepena
    on 29/04/2025 at 19:12

    U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano, a najviša dnevna temperatura iznosiće 27 stepeni.

  • Jakšić Stojanović: Neselektivna provjera diploma ministara i poslanika
    on 29/04/2025 at 18:35

    Poslanici su raspravljali o setu zakona iz obrazovanja, nauke i inovacija. Najviše rasprave bilo je o zakonu o priznavanju inostranih diploma  i izjednačavanja kvalifikacija čije izmjene, kako tvrdi resorna ministarka Anđela Jakšić Stojanović, predviđaju strože provjere, a tražiće da ne samo falsifikovanje već i kupovina diploma bude krivično djelo. I vlast i opozicija pozdravljaju izmjene zakona, a ministarka najavljuje neselektivnu provjeru diploma svih građana ali i ministara i poslanika.

  • Adžović: Jačanje strateške saradnje između Crne Gore i Mađarske
    on 29/04/2025 at 18:30

    Crna Gora i Mađarska jačaće međusobnu saradnju, posebno u oblasti zaključenja međudržavnih sporazuma, digitalizacije i infrastrukture, poručeno je na sastanku ministarke javnih radova Majde Adžović i ambasadora Mađarske Jožefa Neđešija.

  • Kralj Danske u posjeti Grenlandu
    on 29/04/2025 at 18:06

    Kralj Danske Frederik Deseti danas je doputovao na Grenland, u posjetu toj poluautonomnoj danskoj teritoriji koju predsjednik SAD Donald Tramp želi da pripoji zbog njene strateške lokacije.

  • Plavljani spasili dječaka koji je upao u rijeku
    on 29/04/2025 at 17:37

    Muhamed Toskić, Maka Pejčinović i Samir Baković iz Plava spasili su dječaka koji je upao u rijeku pokušavajući da uhvati loptu. U akciji spašavanja Pejčanović je slomio nogu.

  • Adžović: Jačanje strateške saradnje između Crne Gore i Mađarske
    on 29/04/2025 at 18:30

    Crna Gora i Mađarska jačaće međusobnu saradnju, posebno u oblasti zaključenja međudržavnih sporazuma, digitalizacije i infrastrukture, poručeno je na sastanku ministarke javnih radova Majde Adžović i ambasadora Mađarske Jožefa Neđešija.

  • Mandić u Španiji: Nije nerealno da CG postane članica EU do 2028. godine
    on 29/04/2025 at 17:20

    Nije nerealno očekivanje Crne Gore da nakon zatvaranja poglavlja dobijemo podršku država članica i 2028. godine postanemo prva naredna punopravna članica EU, saopštio je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić pred članovima Odbora za inostrane poslove Senata Kraljevine Španije.

  • Milatović: Poslanici da budu odgovorni prema državnim interesima
    on 29/04/2025 at 17:19

    Crnogorski predsjednik Jakov Milatović pozvao je poslanike da, prilikom ponovnog odlučivanja o Sporazumu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, budu odgovorni prema državnim interesima Crne Gore.

  • Milatović: Pridruživanje Crne Gore Inicijativi Tri mora korak bliže ka članstvu u EU
    on 29/04/2025 at 15:47

    Predsjednik države Jakov Milatović poručio je da Crna Gora kroz saradnju u porodicu Tri mora može ojačati strateški značaj regiona, unaprijediti kvalitet života građana i osigurati trajni mir i prosperitet na Zapadnom Balkanu.

  • Državljani Rumunije u Crnoj Gori u prostorijama ambasade glasaće na predsjedničkim izborima
    on 29/04/2025 at 14:45

    Povodom prvog kruga predsjedničkih izbora, Ambasada Rumunije u Crnoj Gori organizovaće biračko mjesto broj 677 u prostorijama Konzularnog odjeljenja, na adresi I Proleterske br. 5 u Podgorici, saopšteno je iz Ambasade. Rumunski državljani moći će da glasaju od 2. do 5. maja u Podgorici.

  • Milatović u razgovoru sa Al Nahjanom pojasnio zašto je vratio Sporazum Skupštini
    on 29/04/2025 at 12:36

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović razgovarao je danas sa ministrom vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata, šeikom Abdulahom bin Zajed Al Nahjanom i upoznao ga sa razlozima vraćanja Skupštini Crne Gore Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE.

  • Ne žure sa zakonima o Vladi i Skupštini
    on 29/04/2025 at 12:16

    Iako se najavljuje već pet godina, Crna Gora još nema zakone o Vladi i Skupštini. Ministar javne uprave Maraš Dukaj ponovio je za naš Radio da je Zakon o Vladi poslat na mišljenje Evropskoj i Venecijanskoj komisiji. Dokle se stiglo sa Zakonom o Skupštini nijesmo uspjeli da saznamo. Politikolog Miloš Perović smatra da se ni sadašnjoj kao ni prethodnim vlastima ne žuri sa usvajanjem tih zakona jer im, kako je kazao, očigledno odgovaraju pravne praznine za svoje partijske, a nerijetko, i lične interese.

  • Đurović: Mandić najbolji reprezent Crne Gore, što i potvrđuju izjave zvaničnika EU
    on 29/04/2025 at 12:02

    Šef Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Mediterana - PAM Dejan Đurović poručio je da predsjednik Skupštine Andrija Mandić najbolji reprezent Crne Gore, što se, kako navodi, vidi u mnogim izjavama zvaničnika zemalja koje je posjetio, a posebno predstavnika Evropske unije (EU).

  • "Reformu lokalnih izbora sprovesti bez obzira na to što o njoj misle partije"
    on 29/04/2025 at 10:37

    Reforma izbornog sistema u Crnoj Gori je neophodna bez obzira šta o tome misli bilo koja stranka ili koalicija, Evropska unija je vidi kao jedan od prioriteta, a inicijativa o promjenama u izborima na lokalnom nivou došla je u dobrom momentu i sada je vrijeme da se radi. To je poruka sa otvaranja konferencije „Više izbora za građane, više odgovornosti za vlast“, koju su organizovalii Ministarstvo javne uprave (MJU) i Centar za demokratsku tranziciju (CDT).

  • Milatović vratio Zakon o Sporazumu o turizmu i nekretninama sa UAE na ponovno odlučivanje
    on 29/04/2025 at 07:59

    Predsjednik države Jakov Milatović potpisao je Zakon o potvrđivanju Sporazuma o ekonomskoj saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, ali je drugi zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina vratio na ponovno odlučivanje Skupštini Crne Gore.