13. februar
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1633. inkvizicija rimokatoličke crkve u Rimu lišila je slobode astronoma Galilea Galileja zbog njegovog zalaganja za Kopernikov heliocentrični sistem. Ostatak života naučnik je proveo pod stalnim nadzorom inkvizicije, a zabrana s njegovih djela skinuta je 1757.
1787 – Umro je dubrovački matematičar, fizičar, astronom, filozof i diplomata Ruđer Bošković, osnivač i direktor Brerske astronomske opservatorije kod Milana i direktor Optičkog instituta francuske mornarice, jedan od najvećih naučnika svoga doba.
1847 – Petar II Petrović Njegoš stigao je iz Beča u Veneciju da bi u mletačkom Državnom arhivu, uz pomoć Dalmatinca Nikole Tomazea, uspio da dobije i napravi prepis znatnog broja arhivskih dokumenata koji su se odnosili na crnogorsku istoriju, s akcentom na epohu Šćepana Malog.
1878 – Rođen je u Danilovgradu Simo Šobajić, književnik, publicista i novinar. Kao politički protivnik knjaza Nikole, učestvovao je u takozvanoj «bombaškoj aferi», zbog čega je emigirirao u Srbiju, potom u Ameriku, i zalagao se za prisajedinjenje Crne Gore Srbiji. Bio je član redakcije i, kratko, urednik lista «Narodna misao», a sarađivao je i u «Politici» i «Pijemontu».
1883 – Umro je njemački kompozitor Rihard Vagner stvaralac kasnog romantizma, koji je srušio tradicionalnu strukturu opere da bi ostvario svoju zamisao o sveobuhvatnom umjetničkom djelu – «muzičkoj drami». Poznata Vagnerova djela: «Holanđanin lutalica», «Tristan i Izolda», «Loengrin», «Nirnberški majstori pjevači», «Nibelunški prsten».
1945 – Sovjetska Crvena armija je u Drugom svjetskom ratu zauzela Budimpeštu, poslije 50 dana opsade tokom koje je poginulo 50.000 njemačkih vojnika.
1974 – U Beogradu je umro Petar Lubarda, jedan od najpoznatijih crnogorskih slikara. Studirao je u Beogradu i Parizu. Motivisan oblicima i bojama crnogorskog tla i neba, Lubarda je za pola vijeka stvorio impozantan opus. Svijet djetinjstva, crnogorski pejzaž, istorijske događaje i ličnosti , etiku svoga naroda, pretočio je u snažne i originalne vizije. Poznata djela: “Bitka na Vučjem Dolu”,”Ustanak u Crnoj Gori”, “Boj na Kosovu”, “Sutjeska”… Petar Lubarda učestvovao je na mnogim izložbama u zemlji i u inostranstvu; dobitnik je nagrade na Međunarodnom bijenalu u Tokiju i nagrade u Sao Paolu, te brojnih drugih domaćih i inostranih priznanja za slikarstvo.
1999 – U Beogradu je sahranjen Peko Dapčević, jedan od komandanata Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu i komandant Glavnog štaba Crne Gore. Poslije rata bio je načelnik Generalštaba Jugoslovenske narodne armije, državni funkcioner i diplomata.
2000 – Papa Jovan Pavle II zatražio je oproštaj za sve grjehove Rimokatoličke crkve u prošlosti, uključujući i odnos prema Jevrejima i jereticima.
2008 – Članovi planinarsko-smučarskog kluba Komovi osvojili su najviši vrh Južne Amerike – Akonkagvu, visoku 6.962 metra. Akonkagva, san mnogih alpinista, nalazi se u masivu Anda u Argentini, u blizini granice s Čileom.
2009 – U Beogradu je, u 47. godini, umro poznati crnogorski pisac Željko Stanjević, član Crnogorskog društva nezavisnih književnika. Stanjević je pisao poeziju, kratke priče i romane. Objavio je knjige „Pauk s jednim okom“, „Sanjivi nagon“, „Evropa, knjiga prva“, „Prećerivanja“. Po Stanjevićevim djelima izvođene su i pozorišne predstave, od kojih su najpoznatije „Sanjivi nagon“ i „Nije čovjek ko ne umre“, u produkciji pozorišta Zetski dom na Cetinju.
2011 – Novo vojno rukovodstvo Egipta nakon zbacivanja predsjednika te zemlje Hosnija Mubaraka, raspustilo je parlament, suspendovalo ustav i saopštilo da će vladati šest mjeseci, ili do održavanja prvih izbora.
2013 – Simboličnim plesom uz pjesmu „Prekinimo okove“, tridesetak poslanica i poslanika crnogorskog parlamenta pridružilo se milijardi ljudi iz 190 zemalja u pružanju podrške ženama koje trpe nasilje. Oni su se plesom „Protestuj, pleši, ustani“ priključili globalnoj kampanji „Jedna milijarda ustaje“. Ples u Skupštini Crne Gore bio je uvertira u ples na Trgu Republike u Podgorici 14. februara, gdje je od 14 do 16 sati bio organizovan program u znak protesta protiv nasilja nad ženama.
2013 – U 80. godini u Beogradu je umro dugogodišnji novinar, urednik i voditelj RTS-a Miloje-Mića Orlović. Bio je prvi voditelj televizijskog „Dnevnika“, i urednik i voditelj velikog broja drugih emisija. Smatran je doajenom TV novinarstva u SFRJ.
2014 – Belgijski parlament usvojio je zakon o eutanaziji teško oboljele djece bez starosnog ograničenja, čime je ta zemlja prva u svijetu koja je potpuno ukinula starosno ograničenje za takvu praksu. Eutanaziju, propisano je, mogu tražiti teško bolesna djeca koja trpe velike bolove i za čiju bolest ne postoji terapija.
2014 – U 91. godini umro je komičar, tvorac TV-skeča i pionir televizijske komedije Sid Sizar. Sarađivao je s vrhunskim izvođačima kao što su Mel Bruks, Nil Sajmon i Vudi Alen.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1990 – Sovjetski Savez, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska i dvije njemačke države objavile su plan o ujedinjenju Njemačke.
2007 – U Pekingu je poslije četvoromjesečnih pregovora postignut sporazum o Sjevernoj Koreji, kojim se nakon ponuđene pomoći od oko 300 miliona dolara, ta osiromašena komunistička država obavezala na preduzimanje mjera za obustavu svog nuklearnog programa.
2012 – Pripadnici avio-helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova i piloti Vojske Crne Gore evakuisali su, uprkos vjetru i lošoj vidljivosti, oko 50 putnika i 26 specijalaca, koji su zbog nevremena i sniježnih lavina tri dana bili zarobljeni u vozu na stanici Trebješica između Kolašina i Podgorice.
0 comments