Duboka laz, novi oblik hibridnog rata
STRUCNJACI UPOZORAVAJU
“Dip fejk” ili duboka laz, novi je oblik hibridnog rata kazu za Dnevnik TVCG strani i domaci strucnjaci koji izucavaju novu tehnologiju pomocu koje se montiraju lazni video snimci. Nasi sagovornici apeluju da se podigne svijest gradana o ovom problemu koji ima globalni karakter i prijetnja je urusavanju nacioanlne bezbjednosti.
Dip fejk – ili duboka laz – tehnologija je koja pociva na montazi laznih video-zapisa u kojima se, vjestackim simulacijama, prikazuju pojedinci kako rade i govore ono sto inace u realnosti – nijesu ucinili. Emili Gulijev, Urednik za digitalne platforme u Glasu Amerike objasnjava kako to izgleda u praksi.
“Recimo da umjesto postavljanja pitanja o dip fejku, vi pitate nesto drugo, o medunarodnoj politici, o akcijama na berzi i slicno. Dakle, masina obraduje vas snimak, takode obraduje i moj snimak, analizira ga i integrise moje djelovanje i govor sa vasim aktivnostima od cega pravi treci snimak koji je – lazan”, kazala je Gulijev.
Dip fejk pojavio se krajem 2017. i sada vec ima globalni uticaj. Najrazvijenije zemlje svijeta, poput SAD-a oznacavaju ga kao veliku prijetnju po nacionalnu bezbjednost zbog mogucnosti manipulacije narocito tokom izbornih procesa. Zato su nedavno, americki politicari, a u susret predsjednickim izborima naredne godine upozorili na mogucnost vece zloupotrebe. Gulijev podsjeca na ranije slucajeve.
“Postoji snimak govora Baraka Obame od prije dvije godine, eksperimentalne prirode. To se moze desiti bilo kom kandidatu tokom ili prije ili poslije izbora, sto moze imati ogroman uticaj na same izbore. Cak i ako se dokaze da je lazan, nastetice reputaciji osobe o kojoj je rijec”, kazala je Gulijev.
Izbori naredne godine bice odrzani i u nasoj zemlji. I to parlamentarni. Da li lazni video snimci prijete Crnoj Gori? Strucnjaci kazu da, s obzirom na iskustvo od prethodnih izbora.
.
“Dip fejk jeste dio hibridnog rata. Na osnovu svega sto znamo do sad sto se desilo, ne samo ovdje nego i u regionu i na globalnom nivou mozemo pretpostaviti da ce se desiti neki vid dezinformacione kampanje ukljucujuci i dip fejk. Za sada nije poznat u nasem medijskom prostoru sto ne znaci da ga nece biti”, kazao je Milan Jovanovic iz Atlantskog saveza Crne Gore.
“Preporucjemo vladama, ne samo tokom perioda izbora vec i svakodnevno, da podignu svijest o tom pitanju. Jer nas dip fejk stavlja u poziciju gdje ne mozete da vjerujete svojim ocima”, dodaje Gulijev.
A, ukoliko lazni video snimci postanu realnost i kod nas, sagovornici objasnjavaju kako ih prepoznati.
“Vidjece se da nije dovoljno usavrsen, upravo zbog nedostatka u tehnologiji koja je potrebna da se on napravi”, dodao je Jovanovic .
“Da obrate paznju na prekide na snimku, na odsjaj u ocima, jer glavni dio, kvadratnog oblika, koji uzimaju sa drugog videa i ubacaju na kompletno tijelo je ovaj dio ovdje( pokazuje ). Samo njega mijenjaju i zato se tu javljaju treptaji slike. Na to je najvaznije obratiti paznju.”, objasnjava Gulijev.
Paznju, kazu nasi sagovornici, moraju da obrate i mediji, jer imaju kljucnu ulogu u informisanju gradana, kojima treba samo provjerena informacija.
“Stoga apelujem na medije u ovom momentu da se bavimo onim za sta smo se skolovali, i prateci naravno one postulate koje smo ucili na fakultetu. I onad greske nema apsolutno”, navodi novinarka Portala Antena M mirjana Dragas.
Fenomen dipfejka sagovornike Dnevnika objedinio je u stavu – da u eri brzog razvoja novih tehnologija, informacije ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo.
Natasa Mitrovic, TVCG
0 comments