22. februar
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1512. umro je italijanski moreplovac Amerigo Vespuči. Prema latinskoj verziji njegovog imena (Americus) njemački kartograf Martin Valdzemiler nazvao je novi svijet Amerika, premda je novi kontinent 1492. otkrio Kristofer Kolumbo. Vespuči je u Novi svijet putovao 1499. kao član španske ekspedicije, a 1501. i 1502. predvodio je portugalsku ekspediciju.
1788 – Rođen je njemački filzof Artur Šopenhauer, čije je djelo postalo cijenjeno pred kraj njegovog života i poslije smrti 1860. Njegova duboka pesimistička filozofija našla je sljedbenike u generaciji razočaranoj neuspjehom nacionalnih pokreta 1848, a u filozofiji i književnosti imala je odraza u djelima Ničea i Tomasa Mana. Najpoznatije Šopenhauerovo djelo je «Svijet kao volja i predstava».
1848 – U Parizu je izbila revolucija, izazvana privrednom krizom. Pod pritiskom ustanika, kralj Luj Filip abdicirao je i 24. februara proglašena je Druga republika koja je opstala do decembra 1852. kada se Šarl Luj Napoleon proglasio za cara Napoleona III.
1863 – Turski ministarski savjet prihvatio je crnogorski zahtjev da turske trupe napuste utvrđenja na putu Spuž-Nikšić. Nakon Drugog Omer-pašinog pohoda na Crnu Goru 1862. trebalo je regulisati crnogorsko-turske odnose, te je knjaz Nikola u Carigrad uputio Đura Matanovića i Jana Vaclika da pregovaraju s turskom Portom. Tom prilikom, njihov zahtjev da Crna Gora dobije izlaz na more preko pristaništa Spič, nije od turske strane ni razmatran.
1882 – Knez Milan Obrenović, proglasio je Srbiju kraljevinom i sebe kraljem. Knez je postao 1868. poslije ubistva njegovog oca kneza Mihaila, a vlast je preuzeo od namjesnika kada je 1872. postao punoljetan.
1900 – Rođen je španski filmski reditelj Luis Bunjuel, jedan od najvećih stvaralaca u svjetskoj kinematografiji. Snimio je 32 filma, a «Andaluzijski pas« iz 1928. i «Zlatno doba» iz 1930. postali su obrazac nadrealističkog poetskog filma.
1921 – Danilo Petrović, sin kralja Nikole, uputio je ukaz predsjedniku ministarskog savjeta crnogorske vlade u egzilu Jovanu Plamencu, u kome je izjavio da shodno članu 75 crnogorskog Ustava, abdicira u korist sinovca Mihaila I. U ukazu je obrazložio da zbog Mihailovog maloljetstva određuje za namjesnika kraljicu Milenu, koja je istog dana uputila proglas narodu Crne Gore o Danilovoj abdikaciji u korist Mihaila koji će, kako je kraljica obznanila, nositi titulu Mihailo I, kralj i gospodar Crne Gore.
1935 – Rođen je u Subotici Danilo Kiš, jedan od najznačajnijih južnoslovenskih pisaca u drugoj polovini 20.vijeka, i jedna od najmarkatnijih ličnosti u književnim krugovima 60-ih i 70-ih godina. Bio je dramaturg pozorišta “Atelje 212” u Beogradu i lektor u Strazburu, Bordou i Lilu. Poznata Kišova djela. «Mansarda», «Bašta, pepeo», «Peščanik», «Grobnica za Borisa Davidoviča», «Enciklopedija mrtvih», «Čas anatomije». Danilo Kiš je umro 15. oktobra 1989. godine.
1987 – Umro je američki slikar, novinar, filmski reditelji i producent Endi Vorhol, jedan od najznačajnijih predstavnika pop-art slikarstva.
1993 – Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno je usvojio rezoluciju o pokretanju postupaka za osnivanje Međunarodnog suda za krivično gonjenje lica odgovornih za ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava, izvršena na teritoriji bivše Jugoslavije.
2005 – U Zagrebu je, u 86. godini, umro legendarni komentator i doajen hrvatskog i jugoslovenskog sportskog novinarstva Mladen Delić.
2007 – Na pregovorima o statusu Kosova u Beču, prištinska delegacija oštro je reagovala na predlog Beograda o formiranju srpskog entiteta na Kosovu.
2008 – Vašington i Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija snažno su osudili nerede u Beogradu u kojima su srpski huligani, isprovocirani kosovskom nezavisnošću, kamenovali i zapalili ambasadu Sjedinjenih Američkih Država, pri čemu je jedna osoba poginula.
2010 – U Podgorici su se sastali premijeri Crne Gore i Hrvatske Milo Đukanović i Jadranka Kosor. Premijeri dvije zemlje dogovorili su se tom prilikom da se Crnoj Gori ustupi hrvatski prevod evropskog zakonodavstva u koji je Hrvatska uložila oko osam miliona eura. Hrvatska premijerka sastala se u Podgorici i s crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem i predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapićem. Istoga dana, crnogorski ministar saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija Andrija Lompar i ministar ekonomije, rada i preduzetništva Hrvatske Đuro Popijač potpisali su sporazum o međunarodnom drumskom prevozu putnika i tereta između dvije države.
2012 – U Švajcarskoj je, u 78. godini, umro Dmitrij Nabokov, operski pjevač, prevodilac i izdavač; sin slavnog ruskog pisca Vladimira Nabokova. Postao je svjetski poznat kad je poslije dugih kolebanja odlučio da i pored očevog zavještanja uništi rukopis nedovršenog Nabokovljevog romana „Laura i njen original“, napisanog na pedeset kataloških listića. Dmitrij nije poslušao zavjet svog oca, koji je umro 1977, da kataloške listiće spali, nego ih je objavio u novembru 2009. Rukopis je nakon objavljivanja dao na aukciju, ali nije uspio da ga proda.
2014 – Ukrajinski demonstranti su preuzeli kontrolu nad Kijevom, zauzeli sjedište predsjednika, a parlament je glasao za njegovu smjenu i održavanje novih izbora. Predsjednik Janukovič je te događaje opisao kao puč i poručio da se neće povući. Nakon burne nedjelje u Ukrajini, u kojoj su stradale 82 osobe, a politička sudbina zemlje se preokrenula najavljujući podjelu države na proevropski zapad i proruski istok i jug.
2014 – Crnogorski skijaš Tarik Hadžić u slalomu na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, osvojio je 38. mjesto. Hadžić je nakon trke izjavio da je srećan zbog tog rezultata, jer je to, kako je rekao, najbolji rezultat crnogorskih sportista u istoriji ZOI.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1858. – U Dobroti je osnovano osiguravajuće društvo «Narodno osiguranje». Na tim prostorima počeo je time period pomorskog osiguranja koje je imalo izvjesne prekide zbog kriza na moru, posebno početkom 20.vijeka, kada su parni brodovi definitivno potisnuli jedrenjake, na koje su Bokelji mnogo polagali.
2008 – U organizaciji prosrpskih opozicionih partija u Crnoj Gori, u Podgorici je održan protestni skup protiv jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
0 comments