Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1799. umro je francuski dramski pisac, vjesnik revolucije Pjer Bomarše, koji je oštro kritikovao podmitljivost sudija, pokvarenost društva i korupciju. Autor je komedija “Seviljski berberin” i “Figarova ženidba” koje su inspirisale Đoakina  Rosinija i Volfganga Amadeusa Mocarta da komponuju istoimene opere.

1832 – U Kotoru je umro Vuko Vukolaj Radonjić, posljednji crnogorski guvernandur. Za guvernadura je izabran 1802. nakon smrti svoga oca Jovana-Joka Radonjića. Poslije sukoba s Petrom I 1818. zvanje guvernadura mu je oduzeto, ali i vraćeno dvije godine kasnije. Zbog Radonjićevih tajnih veza s austrijskim vlastima, Njegoš i crnogorski glavari iznova su ga lišili toga čina 1830. da bi godinu dana kasnije Vuko i njegov brat Marko bili protjerani iz Crne Gore.

1868 – Rođen je ruski car Nikolaj drugi Aleksandrovič Romanov, posljednji monarh Rusije, najstariji sin Aleksandra III.  Zbačen je s prijestola u Oktobarskoj revoluciji 1917. a pogubljen je naredne godine s članovima porodice.

1870 – U Progonovićima u Lješanskoj nahiji rođen je crnogorski književnik i prosvjetni radnik Jovan Roganović. Bavio se leksikografijom, folkloristikom i prevodilaštvom. U saradnji s Đurom Popovićem napisao je dva udžbenika “Bukvar” i “Zemljopis Crne Gore”. Jovan Roganović ostavio je niz značajnih djela iz istorije, etnografije i politike, a upamćen je i po poznatoj polemici o autorstvu spjeva “Smrt Smail-age Čengića”. Umro je 26. jula 1920.

1872 – Rođen je britanski filozof i matematičar Bertrand Rasel, osnivač i predsjednik Međunarodnog suda za utvrđivanje ratnih zločina u Vijetnamu. Bio je angažovan i u borbi za mir i razoružanje zbog čega je dva puta hapšen. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1950. Jedan je od rodonačelnika analitičke filozofije, a s Alfredom Vajthedom autor „Principa matematike“, djela u kojem je matematika izvedena iz logike. Ogledao se u raznovrsnim oblicima filozofskog istraživanja, publicističkog rada, političkog i moralnog angažovanja.

1883 – Rođen je njemački arhitekta Valter Adolf Gropijus, jedan od začetnika moderne arhitekture, koji je 1919. u Vajmaru osnovao prestižnu arhitektonsku školu “Bauhaus”, odakle je uticao na ostvarenje moderne arhitekture na bazi funkcionalizma. Pored zgrade Bauhausa u Njemačkoj, osnivač je škola i stambenih blokova u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je od 1938. bio profesor Harvardskog univerziteta. Napisao je značajno djelo “Sinteza u arhitekturi“.  

1903 – Na osnovu ugovora između crnogorske vlade i italijanskog “Anonimnog društva” formiran je monopol duvana, uz italijansku investiciju od dva miliona i 500 hiljada lira. Za monopol je ustanovljen naziv Crnogorsko anonimno  društvo. Do tada u Crnoj Gori nije postojao monopol duvana, već se duvan tretirao kao i svaka druga roba. Novoosnovani monopol obuhvatio je, kako je  u ugovoru stajalo, prodaju “svijeh vrsta domaćeg duvana, gajenje i preradu za pušenje ili za šmrkanje”, te pravo na njegov izvoz u inostranstvo.

1911 – Umro je poznoromantičarski  austrijski kompozitor i dirigent Gustav Maler, direktor Bečke opere koja je pod njegovom upravom doživjela zlatno doba. Pod Betovenovim i Vagnerovim uticajem stvorio je kompozicije izrazitog dramskog temperamenta i snažnih emocija. Poznata djela: deset simfonija, ciklusi solo-pjesme za glas i orkestar „Pjesma o zemlji“, „Pjesme mladića – putnika“, „Dječakov čudotvorni rog“, „Pjesme o mrtvoj djeci“.

1992 – Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbjeglice saopštio je da je zbog rata iz Jugoslavije izbjeglo milion i 300 hiljada ljudi, što je stvorilo najveću izbjegličku krizu u Evropi od Drugog svjetskog rata.

1994  – U San Francisku je osnovano Udruženje Crnogoraca Amerike koje okuplja Crnogorce i prijatelje Crne Gore, bez obzira na njihove etničke, religijske ili političke razlike, kako bi širili saznanje o duhovnom i istorijskom nasljeđu i savremenim društvenim tokovima u Crnoj Gori, te pospješili njen razvoj u smjeru nezavisne, demokratske, humanističke i ekonomski razvijene države  – otvorene ka susjedima i svijetu. Za prvog predsjednika Udruženja Crnogoraca Amerike izabran je Blažo Sredanović.

2008 – U Sportskom centru “Morača”, pred tri hiljade gledalaca, odigrana je utakmica ženske rukometne reprezentacije Crne Gore i selekcije Evrope, kojom se jedna od najboljih  crnogorskih rukometašica Maja Bulatović oprostila od rukometa, četiri godine nakon završetka karijere. Maja Bulatović ostaće upamćena kao neponovljivi kapiten „Budućnosti“ i jedna od najboljih igračica u istoriji podgoričkog kluba. 

2011 – Povodom programskog stava Demokratske partije socijalista da u Crnoj Gori treba da postoji jedna pravoslavna crkva reagovao je ministar vjera i dijaspore u Vladi Srbije Srđan Srećković. Srećković je kazao da ne vidi ni jedan razlog da se bilo ko miješa u unutrašnje odnose Srpske pravoslavne crkve. Takođe je rekao da Amfilohije nije zavnično tražio da se Mitropolija crnogorsko-primorska izbriše iz Registra vjerskih zajednica Ministarstva vjera Srbije. Amfilohije je prethodno u intervjuu emisije „Načisto“ TV „Vijesti“ obećao da će to učiniti. Istim povodom oglasio se i portparol DPS-a Rajko Kovačević. Kovačević je rekao da DPS nema ambiciju da se miješa u crkvena pitanja, ali da ne može zatvarati oči pred problemima dvije parvoslavne crkve u Crnoj Gori.

2011 – U crnogorskom parlamentu održana je sjednica Parlamentarnog odbora Skupštine Crne Gore i Evropskog parlamenta za stabilizaciju i pridruživanje. Nakon rasprave usvojena je zajednička Deklaracija u kojoj je konstatovan određeni napredak u oblasti antikorupcije i reforme pravosuđa, uz napomenu da to nije dovoljno. U Deklaraciji je istaknuto obezbjeđivanje nezavisnosti i jačanja kapaciteta za objektivan rad RTCG, kao i povećanje transparentnosti u finansijskom poslovanju javnog servisa. Ukazano je i na posebnu važnost vladavine prava, na jačanje saradnje Vlade i nevladinih organizacija, kao i na značaj pune primjene ustavnih odredbi o službenim jezicima u upotrebi, te istaknuto žaljenje zbog odlaganja Parade ponosa.

 

2013 – U blizini Njegoševe Biljarde na Cetinju otkrivena je skulptura Dimitrija Popovića „U čast Njegoševe misli“, a u Biljardi otvorena izložba Popovićevih radova „Misterijum Luče mikrokozma“. Popovićevim radovima obilježena je 200-godišnjica rođenja Petra II Petrovića Njegoša i međunarodni praznik „Noć muzeja“.

2013 – U 54. godini umro je ruski reditelj Aleksej Balabanov, koji je svojim filmovima slikao post-sovjetsko društvo, kriminal i rat u Čečeniji. Snimio je šesnaest filmova, od kojih su najveći uspijeh u Rusiji imali „Brat“ i „Brat II“, a među najpoznatijima su „Kargo 200“, „Rat“ i „Morfijum“. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1803 – Britanija je objavila rat Francuskoj zbog Napoleonovog uplitanja u unutrašnje stvari u Italiji i Švajcarskoj.

1804 – Napoleon Bonaparta proglašen je carem Francuske, a u decembru je krunisan kao Napoleon I.

1836 – Rođen je austrijski šahovski velemajstor Viljem Štajnic, prvi zvanični svjetski šampion. Titulu svjetskog šahovskog prvaka osvojio je 1886. pobjedom u meču s Johanesom Cukertortom.

1897 – Vjenčali su se crnogorska princeza Ana, kćer kralja Nikole, i knez Franc Josif Batemberg.

1920 – U Poljskoj blizu Prahova, rođen je Karol Vojtila, koji je 1978. postao papa Jovan Pavle II, prvi neitalijanski papa poslije 455 godina.

1944 – Počelo je u Sovjetskom Savezu protjerivanje više od 200 hiljada Tatara sa Krima, pod optužbom da su sarađivali s Nijemcima.

1945 – Stupila je na snagu Evropska konvencija o ljudskim pravima.

1974 – Indija je izvršila prvu nuklearnu probu i postala  šesta zemlja koja je izvela nuklearnu eksploziju.

1988 – Počelo je povlačenje sovjetskih vojnika iz Afganistana.

2009 – Dočekom uz najviše državne počasti, crnogorski predsjednik Filip Vujanović počeo je trodnevnu posjetu Srbiji.

2009 – Američki predsjednik Barak Obama izrazio je podršku stvaranju palestinske države u razgovoru s predsjednikom Izraela Benjaminom Netanjahuom.

2010 – U 80. godini umro je poznati italijanski pisac i prevodilac Eduardo Sangvineti, autor kod nas poznatog romana „Italijanski kapričo“.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Tunel Sozina opslužio 2,75 miliona vozila
    on 07/09/2024 at 16:24

    Tunel Sozina je od početka godine opslužio skoro 2,75 miliona vozila.

  • Ove godine preko 9.000 novozaposlenih
    on 07/09/2024 at 16:17

    U Crnoj Gori je na kraju avgusta bilo 32,6 hiljada nezaposlenih, tri odsto manje nego u julu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Ubrzati izgradnju gasovoda kroz Crnu Goru
    on 07/09/2024 at 10:09

    Crna Gora i Italija su kroz istoriju snažno povezane, susjedski odnosi su na visokom nivou, međutim uvijek ima prostora da se ekonomska saradnja poboljša, a naš zajednički zadatak je da na tome radimo, stvarajući konekcije sa poslovnom zajednicom i investitorima, konstatovano je prilikom susreta ministra rudarstva, nafte i gasa Admira Šahmanovića i Andreine Marsela, ambasadorke Italije u Crnoj Gori.

  • Krvavac: Plate i penzije veće, cijene niže
    on 07/09/2024 at 09:11

    Implementacijom programa ES2 i limitiranjem cijena u trgovinama stvorili smo pretpostavke da građani imaju na raspolaganju veće plate i penzije i niže cijene, čime se unapređuje njihova kupovna moć, a čemu već svjedočimo kroz niže cijene preko 1000 artikala u marketima, poručio je član predsjedništva Pokreta Evropa sad Branko Krvavac.

  • Namirnice značajno pojeftinile
    on 07/09/2024 at 08:47

    Kilogram domaćeg sira pojeftinio je za oko 32 centa, litar jogurta za 30 centi, litar trajnog mlijeka u tetrapaku i svježeg mlijeka za 10 centi, stoni margarin je jeftiniji za 27 centi, kokošija pašteta za 33 centa, kilogram krompira za 10 centi, pasulja za 31 cent, tegla džema za oko 12 centi, pakovanje dječjih pelena od 40 komanda za 70 centi, abrazivno sredstvo sa čišćenje za 17 centi...

  • Od nagradnih i igara na sreću prihodovali 18 miliona eura
    on 07/09/2024 at 06:17

    Crna Gora je od nagradnih i igara na sreću u prvih sedam mjeseci po osnovu koncesionih naknada zaradila oko 18 miliona eura, što je preko 80 odsto veći prihod nego u istom periodu prošle godine. Samo u julu je prihodovala tri miliona i dvije stotine hiljada eura, kaže za Radio Crne Gore direktor Uprave za igre na sreću Spasoje Papić.

  • Parlament usvojio Evropu sad 2, srećna veća primanja svim građanima
    on 06/09/2024 at 22:16

    Premijer Milojko Spajić oglasio se na mrezi X nakon današnjeg glasanja u Parlamentu.

  • "Od oktobra veće sve plate, od januara penzije"
    on 06/09/2024 at 21:17

    Skupština Crne Gore je na večerašnjoj sjednici usvojila sve zakone potrebne za sprovođenje programa Evropa Sad! 2 po kome će od oktobra 2024. biti uvećane sve plate, a od januara 2025. i sve penzije", saopšteno je iz Pokreta Evropa sad.

  • Drobnjak: Penzije mogu biti samo veće; Vuković: U strategiji nije ono što je prethodno obećano
    on 06/09/2024 at 19:33

    Direktor Fonda PIO Vladimir Drobnjak kazao je da će penzije biti sigurne i da neće doći do njihovog smanjenja već da mogu biti samo veće. Miloš Vuković iz Fidelity consulting je istakao da ono što je navedeno u Fiskalnoj stategiji nije ono što je obećano građanima.

  • Građani različito o akciji, analitičari upozoravaju na kratkoročnost rješenja
    on 06/09/2024 at 18:51

    Počela je akcija "Limitirane cijene", u okviru koje je obuhvaćen 71 proizvod i više od 1.000 artikala. Građani različito gledaju na akciju, a naša ekipa posjetila je jedan od marketa i provjerila ima li razlike u cijenama. Istraživali smo i kakvi su dugoročni efekti ove akcije.