CG zeli u EU, ali razumije unutrasnje probleme
MARKOVIC
Predsjednik Vlade Dusko Markovic saopstio je da Crna Gora svojom pozicijom zeli da podrzi Evropsku uniju da rijesi svoja teska pitanja, naglasavajuci da CG nema nikakav nervozan stav prema non-paperu i prema tom pristupu. Komentarisuci inicijativu “Mali Sengen” premijer je kazao da ce se nasa zemlja pazljivo odnijeti prema toj regionalnoj inicijativi, porucujuci da ce Vlada snazno nastaviti reforme.
,,Vidimo da je proces integracije zemalja Zapadnog Balkana odnosno zemalja kandidata, prije svega Crne Gore i Srbije, znacajno usporen. Evropska unija je suocena sa ozbiljnim unutrasnjim izazovima koji se prije svega ogledaju u Brexitu, u posljedicama migrantske krize, koji nije samo drustveni socijalni izazov nego i ozbiljan bezbjednosni izazov, naravno i globalnim trgovinskim sukobima koji su prisutniji na globalnoj ekonomskoj sceni, razlikama unutar Evropske unije u odnosu na mnoga teska pitanja, pa i ova prethodna. … Sve je to na neki nacin politiku prosirenja stavilo u drugi plan. Takva situacija u Evropskoj uniji rezultirala je i novom inicijativom Francuske odnosno predsjednika [Emanuela] Makrona koji je zemljama clanicama podijeljen u vidu non-papera i koji ce bas danas dobiti zeleno svijetlo u smislu pocetka diskusije o njemu. Vjerujem da cemo nakon zavrsetka te diskusije, koja nece biti kratka, nece biti brza, vjerujem da ce se prenijeti i u iducu godinu, imati jasan odnos EU u odnosu na politiku prosirenja koja ce se ticati naravno Crne Gore i Srbije i drugih kandidata za clanstvo u EU, i naravno i vas kao poslovne zajednice, odnosno preduzeca. Ono sto je pozicija Crne Gore u ovom smislu, vec na prvo citanje, je da je politika prosirenja neupitna i da Zapadni Balkan treba i mora imati evropsku perspektivu. Zapadni Balkan treba biti dio jedinstvene Evrope iz mnogo razloga – politickih, ekonomskih i naravno bezbjednosnih. Taj non-paper govori o toj potrebi Evropske unije kada je u pitanju zapadni Balkan”, rekao je Markovic.
Markovic je, govoreci dalje o evropskoj integraciji nase zemlje, kazao da Crna Gora nema nikakav nervozan stav prema non-paperu i prema tom pristupu.
,,Crna Gora je partner u pregovarackom procesu. Ovo nije jednostran proces u kojem se samo gleda Crna Gora nego sa druge strane imamo i svoje evropske partnere i Evropsku uniju. Crna Gora iako mala zemlja zrela je da razumije probleme u kojem se nalaze njeni partneri – u ovom slucaju Evropska unija. Mi razumijemo citav kontekst izazova pred Evropskom unijom. I Crna Gora svojom pozicijom zeli da podrzi Evropsku uniju da rijesi svoja teska pitanja, da konsoliduje svoju unutrasnju infrastrukturu, da je ucini efikasnijom u odnosu na ono sto je sada. I Crna Gora zeli biti dio Evropske unije kada za to bude spremna kako god izgledala Evropska unija”, rekao je Markovic.
Dodao je da ce nasa zemlja u tom smislu nastaviti reforme.
,,Crna Gora zeli snaznu, mocnu Evropsku uniju, Evropsku uniju koja ce imati uticaj i koja ce moci opredjeljivati globalne ekonomske, politicke i bezbjednosne tokove. To je pozicija Crne Gore, a do tada mi cemo snaznije nego ikada raditi na evropskoj agendi i na reformama kako bismo dostigli neophodan nivo spremnosti za clanstvo. Dakle za Crnu Goru Evropska unija nema alternative”, zakljucio je on.
Regionalne inicijative – prednost cinjenicama nad politickim interesima.
Markovic je objasnio da se nasa zemlja odnosi prema inicijativa poput one kolokvijalno nazvane ,,mali Sengen” je svaka inicijativa treba da ubrzava evropski proces integracije, a ne da predstavlja zamjenu za taj proces.
,,Pozicija Crne Gore je da ispunjavamo obaveze koje smo preuzeli, a ne da ulazimo u nove inicijative, a da nijesmo realizovali obaveze koje smo preuzeli, a koje se ticu regionalne saradnje i lakseg poslovanja i trgovine. Mi smo te obaveze preuzeli u Trstu u okviru Berlinskog procesa potpisivanjem Akcionog plana o regionalnom povezivanju. On ukljucuje sve ove elemente kao regionalna inicijativa. Crna Gora nema nikakvu vrstu ogranicenja za sve one koji posluju sa kompanijama u Crnoj Gori, nema necarinskih barijera i opterecenja za razliku od drugih zemalja koje to namecu nasoj privredi u poslovanju sa njihovim kompanijama. Svaka regionalna inicijativa je dobra ako ona nadomjesta i ubrzava evropski proces integracije, a ne da predstavlja zamjenu za taj proces i evropsku integraciju . Dakle, veoma cemo se pazljivo odnijeti i prema ovoj inicijativi koja je dosla od dvojice predsjednika nasih susjeda, ali cemo morati na sto staviti cinjenice, a ne politicke interese”, rekao je premijer.
0 comments