RIJEC STRUKE

Svjetski je dan televizije. Sagovornici Dnevnika ocjenjuju da se televizija danas ne gleda kao nekada, te da je sve cesce zamjenjuju on-line mediji i drustvene mreze. Isiticu, medutim, da televizijska era nije zavrsena i da ce, uprkos novim medijima, televizija ipak opstati, ali u nekom izmijenjenom obliku.

Televizija je decenijama bila najuticajniji medij, ali je, s pojavom interneta i drustvenih mreza, taj uticaj poceo da slabi. Da li televizija gubi trku s takozvanim novim medijima ili na medijskom trzistu ipak ima mjesta za sve?

“Televizija donekle gubi tu trku, mada se kao medij jos stabilno drzi. Tu trku su donekle izgubili stampani mediji”, porucio je predsjednik Savjeta AEM Ranko Vujovic.

“Uporno se takmicimo i zelimo da ostanemo u toj trci, ali jedini nacin da pridemo gledaocima, je da nase emisije budu na internetu, na Youtube”, kazao je novinar Miomir Maros.

“Vi danas imate situaciju da se predsjednik najrazvijenije i najmocnije drzave svijeta ekskluzivno oglasava iskljucivo preko Tvitera. Njegove izjave prvo idu preko te socijalne mreze, pa ih tek onda mediji preuzimaju”, navodi pisac Marinko Vorgic.

Kako, u takvim uslovima, sacuvati gledaoce i privuci nove? Maros, kao dugogodisnji novinar, smatra da treba mijenjati sadrzaj.

“Televiziju treba nekako pribliziti gledaocima, na nacin da cemo im dati nesto sto je autenticno, nesto nase, sto ne mogu gledati na drugim televizijama. A to znaci prvenstveno da im na jedan popularan nacin prenosimo kulturno naslijede, obican zivot, zanimljivosti, tradiciju i obicaje”, porucio je Maros.

Saglasan je i Vorgic. Prema njegovim rijecima, informativni segment preuzeli su mediji koji su efikasniji, pa bi televizija onda trebalo da se orjentise na druge segmente.

“Kao sto je kultura, nauka, obrazovanje. Na kraju, to mogu biti i neke forme talk-show koje mogu biti vrlo atraktivne i zavodljive. Znamo da je gledaocima danas sve dosadno, oni vise nemaju vremena da gledaju nesto dugo i obimno, a pogotovo ne nesto prepametno, tako da se onda stalno podilazi tome”, istice Vorgic.

Za kvalitetan sadrzaj potrebno je mnogo novca, a danasnje televizije rade u teskim finansijskim uslovima – napominje Vujovic. Uprkos tome, ne smatra da se televiziji blizi kraj.

“Bice neki spoj izmedu interneta, televizije i portala. Mislim da ce se to miksati. Ovaj format koji televizija ima danas sigurno nece opstati. Vjerovatno cemo imati vise specijalizovanih kanala”, naveo je Vujovic.

I Vorgic kaze da ce televizija u svakom slucaju postojati, ali vjerovatno u nekoj hibridnoj formi s jos nekim medijima.

Ujedinjene nacije su 1996. godine donijele odluku da ce 21. novembar biti Svjetski dan televizije jer je tada odrzan prvi Svjetski televizijski forum, koji je okupio kljucne medijske licnosti kako bi govorile o znacaju televizije.

Bojana Baranin, TVCG

0 comments

You must be logged in to post a comment.