Solana uslov za zatvaranje Poglavlja 27
ORAV PORUCIO
Crna Gora nece zatvoriti Poglavlje 27 dok se ne nade rjesenje za ulcinjsku Solanu, porucio je sef Delegacije EU u Podgorici Aivo Orav, na okruglom stolu koji je organizovao skupstinski Odbor za evropske integracije.
Nastavice, porucio je, da podrzavaju nasu drzavu, ali je sada na Crnoj Gori da ispuni svoju ustavnu obavezu – da bude ekoloska drzava.
Zastita zivotne sredine bice u fokusu novog sastava Evropske komisije i to nije opcija, kaze sef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav, vec nesto sto se mora.
Nedavne kampanje podizanja svijesti u Crnoj Gori donijele su rezultate, ali su neophodne konkretne akcije, kaze Orav.
“Projekti i kampanje EU postoje kako bi podrzali rad institucija, ali oni ne mogu zamijeniti rad samih institucija. Sada treba Vlada da preuzme odgovornost, da ispuni obecanje i da pojaca napore na polju zastite zivotne sredine”, porucio je Orav.
Pregovori o Poglavlju 27 su intenzivirani, ali jedno je sigurno, istice Orav.
“Ovo Poglavlje nece biti zatvoreno dok se ne nade rjesenje za ulcinjsku Solanu, bilo da je to rjesenje dio mreze Natura 2000 ili neko drugo zasebno rjesenje. Zasticena podrucja kao Skadarsko jezero i rijeka Tara imaju veliku ekolosku vrijednost i moraju se sacuvati za nove generacije”, porucio je Orav.
No upravo je Tara dozivjela ozbiljnu stetu izgradnjom auto puta i ne treba biti preveliki stucnjak pa da se to ne primijeti na terenu, kaze Aleksandar Perovic iz NVO “Ozon”,
“Nakon ucinjene stete, mi mozemo samo da se skoncentrisemo na to da je svedemo na najmanji moguci nivo, i da preporukama i konkretnim radom na terenu popravimo sto se moze popraviti i da se izvuku pouke za ubuduce da bi se neke stvari izbjegle”, naveo je Aleksandar Perovic, iz “Ozona”.
No uprkos svim izazovima, kazu iz Ministarstva odrzivog razvoja i turizma, Crna Gora je na danasnji dan ocuvala bogatstvo i raznolikost biodiverziteta, a zastita teritorija imatendenciju rasta.
“Mi cemo udvostruciti napore da ispunimo kako postojece, tako i nove globalne ciljeve zastite biodiverziteta, nastavicemo sa daljim ulaganjem novca, kako za nastavak uspostavljanja mreze Natura 2000, tako i za veci obim konstantnog monitoringa svih segmenata zivotne sredine”, porucila je Ivana Vojinovic, iz Ministarstva odrzivog razvoja i turizma.
Iz kancelarije Glavnog pregovaraca sa EU podsjetili su da ce ukupni troskovi uskladivanja i sprovodenja evropskih standarda u ovoj oblasti Crnu Goru do 2035. godine iznositi oko 1,5 milijardi eura. Iako je, kako je istakla Dragana Markovic, vazno da odrzimo dobar tempo u pristupanju, jos je vaznije da se reforme koje sprovodimo kvalitetno odraze na zivotni standard gradana.
Tanja Perovic, TVCG
0 comments