Kaznu u kucnom pritvoru odlezalo 266 osudenika
PODACI MINISTARSTVA
U decembru 2017. godine u crnogorskom pravnom sistemu pocela je primjena alternativne krivicne sankcije kucni zatvor, i od tada do danas 266 lica uspjesno je izdrzalo kaznu u prostorijama za stanovanje, saopsteno je Dnevnim novinama iz Ministarstva pravde.
Trenutno 62 osudene osobe cekaju da u prostoru u kojem zive odleze svoju kaznu.
“U 62 predmeta su obavljeni razgovori sa licima kojima je izrecena ova sankcija, te se taj broj moze smartati brojem osudenika koji trenutno cekaju na izvrsenje kazne. Vrijeme cekanja na pocetak izvrsenja kazne je uslovljeno sa vise faktora, prvenstveno da li osudeno lice ima stambeni prostor u kojem postoje tehnicki uslovi za izvrsenje kazne, a moguce je i odlaganje izvrsenja, zbog cega se ne moze govoriti o nekom periodu koji predstavlja odredenu pravilnost”, navode iz Ministarstva prave.
Skoro dvije godine ce od kada je zazivjela ova krivicna sankcija, i u startu je obezbijedeno 87 uredaja za elektronsko pracenje osudenih lica i isto toliko odasiljaca, takozvanih “nanogica”, koliko ih je i sada.
Medutim, kako raste broj presuda u kojima je kao kazna izrecena upravo kazna kucnog zatvora, iz Ministarstva su najavili da ce u narednoj godini biti obezbijedeni dodatni uredaji.
Sta kaze zakon
“Imajucu u vidu kontinuirano povecanje broja izrecenih presuda u kojima je odredeno da ce osudeno lice kaznu zatvora izvrsavati u prostorijama u kojima stanuje, postoji potreba za povecanjem broja nanogica i u 2020. godini ce se pristupiti obezbjedivanju dodatne opreme”, pojasnili su iz ovog resora.
Zakonom je regulisano da osudeni koji izvrsava kaznu zatvora u prostorijama u kojima stanuje ima pravo da boravi jedan cas dnevno van prostorija u kojima stanuje.
Iako je u kucnom zatvoru, ukoliko je osudenik zaposlen, onda ce on redovno odlaziti na posao, ukoliko krivicno djelo za koje je osuden nije u vezi sa radom. Prostorije u kojima stanuje osudenik moze napustiti i ukoliko mora kod ljekara ili je njegovom clanu familije neophodno pruzanje medicinske pomoci. Takode, ukoliko osudenik ima obavezu staranja prema nekom clanu porodice, on u skladu sa zakonom moze da napusti prostorije u kojima obavlja kaznu, u slucaju da obavezu o staranju navedenog lica, a ne moze da obavlja niko drugi.
U slucaju kad Ministarstvo odobri osudenom da napusti prostorije u kojima stanuje, vrijeme koje osudeni provede van prostorija u kojima stanuje uracunava se u vrijeme izvrsenja kazne zatvora. Izuzetno, osudeni kome je potrebna hitna medicinska pomoc moze napustiti prostorije u kojima stanuje i bez podnosenja zahtjeva, o cemu je duzan da, u roku od 24 casa, obavijesti Jedinicu za uslovnu slobodu i dostavi izvjestaj zdravstvene ustanove o zdravstvenom stanju. Vrijeme provedeno na bolnickom lijecenju uracunava se u vrijeme izvrsenja kazne zatvora.
Lica koja izdrzavaju ovu vrstu kazne najcesce su pocinioci krivicnih djela krada, nedavanje izdrzavanja, nasilnicko ponasanje, laka tjelesna povreda, ugrozavanje javnog saobracaja, nedozvoljeno drzanje oruzja, ugrozavanje sigurnosti, teska tjelesna povreda.
Nanogicu pokidalo pet osudenika
U dosadasnjoj praksi, pojasnili su iz Ministarstva, u pet slucajeva je doslo do ostecenja odasiljaca odnosno “nanogice” i u svim slucajevima je kais prekinut, te je na taj nacin onemoguceno dalje pracenje osudenog lica.
“U odnosu da navedene prekrsaje podnijet je izvjestaj sudu, a za ostatak kazne osudeno lice upuceno na izdrzavanje kazne u zatvor od strane suda”, precizirano je iz ovog resora.
Naime, kada osudenik ne postuje program izvrsenja kazne, izvrsenje kazne zatvora u prostorijama u kojima osudeni stanuje se prekida, a predmet se dostavlja sudu koji je donio odluku na dalju nadleznost.
“Ukoliko osudeni jednom u trajanju preko sest casova ili dva puta u trajanju do sest casova samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud odreduje da ostatak kazne zatvora izdrzi u Upravi za izvrsenje krivicnih sankcija”, pojasniti su iz Ministarstva pravde.
0 comments