STRUCNJACI

Dvojica americih naucnika objavili su analizu serije zemljotresa koji od utorka ujutru potresaju Albaniju u kojoj isticu da je sve moglo biti mnogo gore.

Uz podsjecanje na zrtve i povrijedene u mnostvu zemljotresa koji su tokom jucerasnjeg dana potresalli Albaniju, od kojih je najjaci udar bio 6,4 stepena, americki naucnici Ros Stein i Volkan Sveligen tvrde da je sve moglo biti mnogo gore.

Oni podsecaju da je zemljotres u Skoplju iz 1963. bio malo slabiji, ali je imao dramticno vece posljedice.

Skopski zemljotres od jula 1963. bio je jacine 6,1 stepeni, ali je za posljedicu imao 1.070 mrtvih, izmedu tri i cetiri hiljade povrijedenih i vise od 200.000 onih koji su ostali bez krova nad glavom, dok je sam grad bio gotovo 80 odsto unisten.

Dvojica americkih naucnika, u analizi objavljenoj na portalu Temblor, kazu i da je veoma neobicna aktivnost tla nakon najjaceg udara koji je juce pogodio djelove Albanije.

U Albaniji je tokom jucerasnjeg i danasnjeg dana zabiljezeno vise od 520 manjih potresa, a najjaci su bili nesto iznad pet stepena.

Naucici Svein i Steligen su povezali jucerasnji zemljotres u Albaniji sa potresima koji su nakon samo sest sati registrovani u vise gradova Bosne i Hercegovine, od kojih je najjaci udar bio magnitude 5,4.

Oni, naime, ne iskljucuju mogucost da je rijec o slucajosti, ali ako se, kako kazu, te aktivnosti tla povezu, to bi moglo biti podstaknuto seizmickim talasima zemljotresa u Albaniji, ali bi se, prema njihovom tumacenju, oni rasirili za samo nekoliko minuta.

Prema njihovom tumacenju, zemljotres koji je pogodio Albaniju posljedica je tektonskog pritiska Zemjine kore, koji se protezao od juzne Hrvatske do Grcke.

Ova kompresija Zemljine kore, kako su istakli, ocita je u kontrakcijama koje su se dogodile na povrsini Zemlje i vidljiva je u skupljanju koje se dogodilo na Zemljinoj povrsini, sto je pokazalo GPS mjerenje u poredenju sa ranijim potresima u regionu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.