BRAJOVIC U NIKOZIJI

Digitalno poslovanje pruza sansu malim zemljama da iskoriste svoje prednosti i osnaze konkurentnost, a izgradujuci potrebnu infrastrukturu, da prevazidu sve nedostatke ,,malih brojeva”. Takva sansa prepoznata je u Crnoj Gori, kao jedan od glavnih stubova razvoja drustva, saopstio je predsjednik Skupstine Crne Gore Ivan Brajovic koji ucestvuje na 13. Konferenciji predsjednika parlamenata malih evropskih zemalja u Nikoziji. Istakao je veliko zadovoljstvo sto ce Crna Gora sljedece godine biti domacin ove inicijative.

On je diskutovao je o izazovima, mogucnostima i najboljim praksama ovih drzava u digitalnoj eri, meduregionaloj saradnji, kao i ulozi parlamenata u saradnji malih evropskih drzava na polju rijetkih bolesti.

“Teme o kojima govorimo su aktuelne, zivotne, prakticne i zato smo zainteresovani da i nakon ove Konferencije pored razmjene informacija, praksi i mogucnosti, definisemo nacine za medusobnu podrsku u ostvarivanju zacrtanih razvojnih ciljeva. Trebaju nam rjesenja koja su odrziva, sigurna i upotrebljiva na sistemskom nivou. Jedino uz takav pristup nase institucije ce funkcionisati efikasnije, kroz racionalizaciju potrosnje, smanjenje nepotrebnih troskova i povecanje investicionih mogucnosti. Zato je vazno da imamo otvorenu saradnju kako medu nasim parlamentima tako i privrednicima, civilnim sektorom i akademskom zajednicom”, istakao je Brajovic.

On je istakao da digitalno poslovanje pruza sansu malim zemljama da iskoriste svoje prednosti i osnaze konkurentnost, a izgradujuci potrebnu infrastrukturu, da prevazidu sve nedostatke ,,malih brojeva”.

“Takva sansa prepoznata je u Crnoj Gori, kao jedan od glavnih stubova razvoja drustva. Ona je sprovedena i kroz nasu zakonsku regulativu, cime smo stvorili uslove da elektronsko poslovanje postane temelj razlicitih procesa u javnoj upravi i privredi”, istakao je predsjednik Skupstine.

Kvalitetno osmisljen model digitalizacije drzavne uprave, gradaninu daje mogucnost direktnijeg angazovanja za ostvarivanje svojih prava. Institucijama sa druge strane daje mogucnost povecanja transparentnosti i efikasnosti, rekao je predsjednik Skupstine.

“Zato Skupstina Crne Gore priprema uspostavljanje ,,e-parlamenta”, koji ce omoguciti da se njene osnovne funkcije izvrsavaju elektronskim putem. Ocekujemo da primjenom modernih tehnologija i standarda digitalizujemo kompletan zakonodavni proces, od prijema akta u skupstinsku proceduru do njegovog arhiviranja. Na ovaj nacin cemo uspostaviti efikasan mehanizam za saradnju izmedu svih strana ukljucenih u proces rada, bolju kontrolu pristupa informacijama i smanjenje vremena ulozenog u proces izrade i distribucije materijala”.

Tokom sesije o saradnji sa regionom Bliskog istoka, predsjednik Skupstine je pozdravio ideju predsjednika parlamenta da na skup pozove predstavnike zemalja tog regiona.

“Iako su kompleksne okolnosti na Zapadnom Balkanu uticale na to da se ekonomska moc Crne Gore, mjerena BDP-om per capita, jos ne moze porediti sa drugim ovdje prisutnim evropskim zemljama, znacajna je cinjenica da je Crna Gora danas najrazvijenija ekonomija u svom regionu, sa rastom BDP-a od 5,1 pocenata u 2018. godini, te veoma privlacna investiciona i turisticka destinacija. Crna Gora je prepoznata kao najstabilnija drzava u Jugoistocnoj Evropi posvecena razvoju dobrosusjedskih odnosa koja aktivno doprinosi regionalnoj saradnji. Najsnazniji smo promoter evroatlantskih i evropskih vrijednosti u nasem regionu. Sa druge strane Crna Gora razvija odlicne parlamentarne, politicke i ekonomske odnose sa mnogim drzavama u drugim djelovima svijeta. Imajuci u vidu sadasnji nivo razvoja i brojne potencijale za jacanje ekonomske i drugih obilka saradnje, Crna Gora nastavlja sa svojom politikom prijateljstva i otvorenosti. Mi smo kredibilan i pouzdan partner i vjerujemo da nas to cini dobrim primjerom za politicko, ekonomsko, kulturno i svako drugo partnerstvo – istakao je Brajovic.

Brajovic je diskutovao i o doprinosu parlamenata u saradnji malih evropskih drzava na polju rijetkih bolesti, imajuci u vidu cinjenicu da je danas u svijetu registrovano oko 350 miliona, u Evropi do 30 miliona, a u Crnoj Gori oko 30.000 oboljelih od rijetkih bolesti.

Predsjednik Privredne komore Vlastimir Golubovic je, govoreci o ekonomskim prilikama u Crnoj Gori, ucesnicima Konferencije predstavio i investicione projekte u oblasti turizma, energetike i informacionih tehnologija.

Na marginama Konferencije, predsjednik Skupstine Brajovic i predsjednik Privredne komore Golubovic sastali su se sa predsjednikom Nacionalnog savjeta Knjazevine Monako Stefanom Valerijem i predsjednikom Predstavnickog doma Egipta dr Ali Abdelom.

Tokom susreta sa monegaskom delegacijom razgovarano je o nastavku saradnje dvije drzave, kako na parlamentarnom tako i na ekonomskom nivou. Brajovic je istakao da je Crna Gora posvecena jacanju saradnje sa malim uspjesnim zemljama, sa kojima zelimo da razmjenjujemo iskustva i znanja, posebno u onim oblastima gdje postoje komparativne prednosti.

Na sastanku sa predsjednikom Predstavnickog doma Egipta istaknuta je vaznost uspostavljanja intenzivnije parlamentarne saradnje, na sta ce pozitivno uticati i formiranje Grupa prijateljstva dva parlamenta.

0 comments

You must be logged in to post a comment.