2020. GODINE

Vlada Crne Gore predvidjela je u budzetu za narednu godinu uzimanje kredita od 35 miliona eura za opremanje i naoruzavanje lakih oklopnih vozila JLTV, pa se tako moze desiti da se za kupovinu daljinski upravljanih borbenih stanica potrosi vise nego za sama vozila.

Kako navodi portal Balkanska bezbjednosna mreza (www.balkansec.net), za nabavku 67 vozila JLTV Crna Gora je potrosila nesto manje od 33 miliona eura, a plan je da se daljinski upravljana borbena stanica ugradi na 55 vozila.

Rijec je o stanici koja moze, prema procjeni potreba konkretnog taktickog zadatka, da prihvati mitraljez kalibra 7,62 milimetara (mm) zatim 12,7 mm ili automatski bacac granata. Osam vozila bice platforme za protivoklopna dejstva i vatrenu podrsku i imace lansere vodenih raketa.

Preostala cetiri vozila bice u komandnoj i medicinskoj varijanti i zato nece imati borbenu stanicu.

Nabavka vozila JLTV ugovorena je 23. oktobra sa Vladom SAD koja je obezbijedila namjenski kredit od oko 32,8 miliona eura, navodi portal.

“Predvidena je nabavka baznih vozila, a naoruzanje ce biti nabavljeno kod drugog proizvodjaca. Informacije koje su do sada objavljene ukazuju na pregovore sa izraelskom firmom Elbit. Crnogorski ministar odbrane Predrag Boskovic u julu ove godine posjetio je Elbit, firmu koja ima reference u oblasti proizvodnje i interacije borbenih stanica za razne korisnike sirom svijeta”, navodi se u tekstu.

Taj portal podsjeca da su borbene stanice u ponudi Elbita stabilizovane po obje ose i za osmatranje i nisanjenje koriste dnevnu kameru, termalnu nocnu kameru, laserski daljinomer i far.

Naoruzanje prema zahtjevu korisnika mogu da budu mitraljezi u NATO ili nestandardnim kalibrima, a alternativno naoruzanje su automatski bacaci granata 40 mm (NATO) ili 30 mm (ruski i razni derivati).

Za osam JLTV u protivoklopnoj konfiguraciji potencijalni izbor su rakete Spike koje proizvodi izraelska firma Rafael.

Portal dodaje da se rok za nabavku naoruzanja za JLTV podudara sa dinamikom uvodjenja u naoruzanje tih vozila od 2020. do 2023. godine, a da je planirano da se ona koriste primarno u dvije pesadijske cete u Niksicu i Pljevljima.

“Modernizacija Vojske Crne Gore uskladjena je sa standardima i zahtjevima NATO, ali porijeklo nove tehnike ne mora striktno da bude iz clanica. Izraelska odbrambena industrija ima ulaz u NATO i racuna na dobru prodaju borbenih stanica za JLTV ciji je broj korisnika siri – osim SAD ocekuje se nabavka za Sloveniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Litvaniju. Prodaja borbenih stanica je unosan posao i to se vidi iz odnosa cijena na primjeru Crne Gore koja ce vise novca dati za naoruzavanje u odnosnu na cijenu baznih vozila”, dodaje se.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Naknada za potopljeno zemljište od Bilećkog jezera i dalje na čekanju
    on 23/02/2025 at 19:02

    Iako je prethodne godine dogovoreno da Opština Nikšić dobija naknadu za potopljeno zemljište od Bilećkog jezera, od novca za sada ništa. Zbog neusklađenosti zakona dvije zemlje još se i ne zna da li će i kada Nikšić početi da dobija dogovorenih 600.000 eura godišnje. Iz lokalne uprave se nadaju da će država naći model da dođe do novca.

  • Poljoprivredni proizvođači: Od bojkota mi trpimo najveću štetu
    on 23/02/2025 at 18:41

    Organizacija Alternativa Crna Gora pozvala je građane da od sjutra na šest dana bojkotuju markete trgovačkih lanaca Idea i Aroma. I dok domaći poljoprivredni proizvođači kažu da oni od bojkota imaju najviše štete, građani su jednoglasni da su cijene previsoke.

  • Od sjutra bojkot Idea i Aroma marketa
    on 23/02/2025 at 15:20

    Organizacija Alternativa Crna Gora je na osnovu još jedne online ankete pozvala građane da od sjutra bojkotuju trgovačke lance Idea i Aroma.

  • Pravo na obeštećenje onima bez presude u zakonskom roku
    on 23/02/2025 at 09:17

    Pravo na obeštećenje imaju žene koje su iskoristile pravna sredstva u Crnoj Gori, a za koje nije donijeta presuda u zakonskom roku od tri godine, pojasnio je za Radio Crne Gore bivši advokat Budislav Minić.

  • Država gubi između 20 i 30 miliona eura zbog nelegalnog izdavanja stanova
    on 22/02/2025 at 18:40

    Iako nema tačne statistike, prema procjenama ekonomskih analitičara, crnogorska ekonomija gubi između 20 i 30 miliona eura godišnje zbog nelegalnog izdavanja stanova. Većina stanodavaca i dalje je u sivoj zoni, a porez je nemoguće naplatiti jer poreskim inspektorima zakon ne dozvoljava da kucaju na vrata privatnih stanova. Zato iz Udruženja podstanara pozivaju nadležne da hitno reaguju i nađu način da naplate novac koji bi preusmjerili na stambeni fond.

  • Od igara na sreću putem interneta u prošloj godini dodatnih 11 miliona
    on 22/02/2025 at 14:35

    Budžetski prihod od igara na sreću putem interneta u prošloj godini je iznosio 12,58 miliona eura što je u odnosu na 2023, kada je bio 1,6 miliona, rast 686,67 odsto.

  • "Tržište Srbije i regiona je značajno za Glavni grad"
    on 22/02/2025 at 12:40

    U radnoj posjeti gradu Beogradu zamjenici gradonačelnika Nađa Ljiljanić i Boris Spalević posjetili su Turističku organizaciju Glavnog grada Podgorice, u okviru sajamskih aktivnosti i tradicionalnog nastupa na Međunarodnom sajmu turizma “IFT 2025” koji se održava u Beogradu do 23. februara.

  • Unapređenje infrastrukture Regionalnog vodovoda ključno za sigurnu budućnost
    on 22/02/2025 at 10:24

    Crnogorsko primorje će tokom predstojeće ljetnje turističke sezone imati stabilno i pouzdano snabdijevanje vodom zahvaljujući intenzivnim radovima na unapređenju infrastrukture Regionalnog vodovoda.

  • Suficit na računu eurozone porastao na 38 milijardi eura
    on 22/02/2025 at 09:03

    Suficit na tekućem računu eurozone je u decembru porastao sa novembarskih 25 miljardi eura na 38 milijardi eura, objavila je Evropska centralna banka (ECB).

  • Ukoliko ne bude konkretnih rezultata, bojkot bi mogao biti dugoročan
    on 21/02/2025 at 18:49

    Sjutra ističe sedmodnevni bojkot Voli marketa. Iz Alternative od sljedeće sedmice najavljuju bojkot trgovačkih lanaca Aroma i Idea. U međuvremenu, od resornog ministra Nika Đeljošaja zahtijevaju da hitno donese mjere koje će uticati na snižavanje cijena. Na to poziva i predsjednik Jakov Milatović koji je Vladi nedavno predložio deset hitnih mjera.