Merkel 6. decemba prvi put u Ausvicu
ISTORIJSKA POSJETA
Njemacka kancelarka Angela Merkel posjetice u petak nekadasnji nacisticki koncentracioni logor Ausvic-Birkenau koji se nalazi u Poljskoj, sto je njena prva, istorijska posjeta od kako je na funkciji kancelarke i treca zvanicna posjeta sefa njemacke vlade, saopstilo je poljsko ministarstvo spoljnih poslova.
Njemacku kancelarku pratice poljski premijer Mateus Moravjecki. Poseta ce obiljeziti desetogodisnjicu Fondacije Ausvic-Birkenau, osnovane 2009. kako bi brinula o mjestu sjecanja, na kom se nalaze ostaci nekadasnjeg njemackog nacistickog koncentracionog logora i logora istrebljenja o kom se stara Drzavni muzej Ausvic-Birkenau u Osvjencimu.
Logor Ausvic, otvoren 1940, bio je namijenjen prvenstveno poljskim politickim zatvorenicima, a vremenom je, zajedno sa kasnije sagradenim logorom Ausvic II-Birkenau postao jedno od glavnih stratista evropskih Jevreja i simbol Holokausta, navodi se u saopstenju.
U koncentracionom logoru i logoru smrti Ausvic-Birkenau ubijeno je oko milion Jevreja, a pored njih, medu najvecim grupama stradalih bili su Poljaci, Romi i sovjetski ratni zarobljenici.
Na zahtjev Poljske, tokom 31. zasjedanja Odbora za svjetsku bastinu Uneska, 27. juna 2007. usvojena je promjena zvanicnog medunarodnog imena za ostatke logora u “Ausvic-Birkenau”- Njemacki nacisticki koncentracioni logor i logor istrebljenja (1940-1945).
“Poljska je taj zahtjev podnijela podstaknuta iskrivljenjem cinjenica koje su strani mediji plasirali indirektno ili direktno nazivajuci bivse njemacke nacisticke logore ‘poljskim logorima smrti’, a odluci Uneska prethodile su opsezne konsultacije i aktivna diplomatska kampanja Poljske”, dodaje se u saopstenju.
U oktobru 2013. Medunarodni savez za sjecanje na Holokaust usvojio je radnu definiciju “iskrivljenja i poricanja Holokausta” prema kojoj je izraz “poljski logori” oznacen kao “jedan od oblika iskrivljenja”.
Medunarodni savez sjecanja na zrtve Holokausta (IHRA) 29. juna 2017. apelovao je da se ne koriste netacne formulacije poput “poljski logori” ili “poljski logori smrti” u publikacijama i javnom diskursu o istrebljenju jevrejskog naroda od nemackih nacista na okupiranim poljskim teritorijama tokom Drugog svjetskog rata.
Stav koji je zauzela IHRA ima za cilj sprjecavanje iskrivljenja Holokausta i zamagljivanje odgovornosti nacisticke Njemacke za zlocine protiv covjecnosti.
Poljska pridaje veliki znacaj sveobuhvatnoj komemoraciji mjesta sjecanja i muzeja u okviru bivsih njemackih nacistickih koncentracionih logora i logora istrebljenja. Iz godine u godinu Poljska u ove svrhe ulaze blizu 70 miliona zlota u razlicitim oblicima.
Djelujuci kroz institucije kao sto je Fondacija Ausvic-Birkenau, Poljska je jedan od cuvara sjecanja na milione Jevreja, ubijenih tokom Drugog svjetskog rata, navodi se u saopstenju iz ambasade Poljske.
0 comments