17. decembar
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 2010. na samitu Evropskog savjeta u Briselu dodijeljen je Crnoj Gori status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Odluku Evropskog savjeta, čiji su članovi šefovi država ili vlada zemalja članica Evropske unije, pozdravile su vlast i opozicija u Crnoj Gori uz zajedničku ocjenu da, kako je istaknuto, nema vremena za slavlje već da se naporno mora raditi na ispunjavanju sedam uslova koje je Evropska komisija postavila Crnoj Gori da bi se kvalifikovala za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji. Uslovima je od Crne Gore traženo usaglašavanje izbornog zakona s ustavom, jačanje administrativnih kapaciteta i nezavisnost sudstva, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, povećanje slobode medija i saradnje s civilnim sektorom, sprečavanje diskriminacije, kao i pronalaženje održivog rješenja za zatvaranje kampa na Koniku.
Ostali datumi: 1778. rođen je engleski hemičar Hamfri Dejvi, izumitelj rudarske sigurnosne lampe 1816. Otkrio je anestetičko djelovanje rajskog gasa, a pomoću elektrolize prvi je izdvojio natrijum, kalijum i kalcijum u elementarnom obliku.
1830 – Umro je južnoamerički revolucionar, vojskovođa i državnik Simon Bolivar. Oslobodio je Venecuelu, Ekvador, Panamu i Peru i bio je predsjednik Kolumbije i Bolivije, koja je po njemu dobila ime. Optužen da je htio da se proglasi monarhom, povukao se s vlasti 1830. i ubrzo je umro.
1891 – Na vanrednoj skupštini Narodne čitaonice u Baru donesen je Ustav čitaonice, koji je imao 39 članova. Barsku čitaonicu osnovali su, tri godine nakon oslobođenja, ugledni građani, među kojima su bili Vuko Pejović, Dušan Brkanović, Tomo Oraovac i Đul-beg Škanjević, uključujući se u opštecrnogorski narodni kulturni preporod.
1903 – Braća Vilbur i Orvil Rajt izveli su prvi uspješan let avionom u istoriji vazduhoplovstva. Nihova letjelica “Flajer I” uzletjela je četiri puta nad pješčanim dinama blizu mjesta Kiti Houk u Sjevernoj Karolini (SAD) i pritom se zadržala u vazduhu najduže 59 sekundi.
1918 – U Beogradu je regent Aleksandar Karađorđević primio delegaciju nelegalne Podgoričke skupštine na čelu s mitropolitom Gavrilom Dožićem, koja mu je predala odluke Skupštine. Pored tih odluka, delegacija je u Beograd donijela i izvještaj Svetozara Tomića, upućen novoformiranoj vladi Kraljevine SHS, u kojem je tražena hitna ekonomska pomoć. “Bude li vlada ma iz kojih pobuda oklijevala, pisalo je u Tomićevom izvještaju, onda bi mogle nastupiti najgore posljedice za srpsku stvar u ovom kraju”.
1939 – U zgradi Narodnog pozorišta na Cetinju održan je zbor žena na kome je razmatran ekonomski i politički položaj žena. Žene su se zalagale za politička i građanska prava, u prvom redu za pravo glasa.
1989 – U Rumuniji su izbile masovne demonstracije protiv diktatorskog režima Nikolaja Čaušeskua u kojima je poginulo oko hiljadu ljudi. Nemiri koji su počeli u Temišvaru i Aradu zahvatili su potom Bukurešt i proširili se na cijelu Rumuniju. Čaušesku i njegova žena Elena uhvaćeni su u bijegu 22. decembra, osuđeni na smrt i strijeljani.
1991 – Savjet ministara EU usvajanjem nove Deklaracije o Jugoslaviji odlučio je da prizna nezavisnost svim jugoslovenskim republikama koje prihvate kriterijume za priznavanje novih država u istočnoj Evropi i Sovjetskom Savezu.
1999 – Njemački, američki i istočnoevropski zvaničnici zaključili su istorijski sporazum o nadoknadi za prinudni rad za vrijeme nacističke Njemačke, 54 godine poslije Drugog svjetskog rata.
2007 – Bokeljska mornarica, stara hiljadu i dvjesta godina, prvi je put gostovala u glavnom gradu Crne Gore i na glavnom podgoričkom trgu odigrala čuveno “Bokeljsko kolo”.
2008 – U Skupštini Crne Gore usvojen je zakon o javnim radio difuznim sistemima, kojim je predviđeno da se RTCG finansira iz državnog budžeta sa 1,2 odsto na godišnjem nivou, a da Savjet te kuće bira Skupština. Skupština je usvojila i strategiju odbrane Crne Gore u kojoj je kao strateški cilj istaknuta izgradnja sistema odbrane, sposobnog da zaštiti i očuva suverenitet i državnu teritoriju. Istoga dana, u svim ministarstvima Vlade Crne Gore i drugim njenim službama zabranjeno je tokom radnog vremena (od 9 do 16 sati) korišćenje popularne internet stranice “Face book”, kao i pristup You-Tub-u, najvećem video portalu u svijetu. Takve zabrane uvedene su posljednih godina u mnogim firmama i državnim administracijama širom svijeta, jer je pristup tim portalima drastično umanjivao radni učinak zapošljenih.
2009 – Senat Univerziteta Crne Gore usvojio je pravilnik o uslovima upisa brucoša, kojim su ukinuti diferencijalni ispiti za maturante i uspostavljen jedinstven model za polaganje prijemnih ispita.
2009 – U Beogradu je, u 96. godini, umro poznati dirigent i kompozitor Oskar Danon. Imao je više od 2.000 nstupa u najuglednijim operskim kućama i koncertnim salama širom Evrope, u Americi, Japanu i mnogim drugim zemljama.
2010 – Vlada Crne Gore objavila je nacrt akcionog plana za ispunjavanje uslova Evropske komisije kojim su predviđene izmjene Ustava i zakona, istrage i oduzimanje imovine kriminalcima, kao i bolja saradnja sa susjedima u borbi protiv organizovanog kriminala.
2010 – Masovni protesti u Tunisu pokrenuli su „arapsko proljeće“ koje se vrlo brzo proširilo na Bliski istok i Sjevernu Afriku.
2010 – U Kaliforniji je, u 69. godini, umro kultni američki avangardni bluz i rok muzičar i vizuelni umjetnik Don Ven Vlit, poznat kao Kapetan Bifhart.
2011 – Na Međunarodnoj ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije (STO), Crna Gora zvanično je postala punopravna članica te organizacije. Premijer Igor Lukšić i direktor STO-a Paskal Lami potpisali su Protokol o pristupanju Crne Gore kao 156. članice Svjetske trgovinske organizacije.”Članstvo u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji jedan je od najvažnijih koraka integracije zemlje u moderne međunarodne ekonomske tokove i jedan od neophodnih preduslova za članstvo u Evropskoj uniji”, rekao je ministar ekonomije u Vladi Crne Gore Vladimir Kavarić. Pripadnost Svjetskoj trgovinskoj organizaciji znači predvidljivost i poštovanje međunarodno prihvaćenih pravila poslovanja u oblastima kao što su slobodno kretanje robe i usluga, pravo intelektualne svojine, investicije, tehnički propisi i konkurencija.
2011 – U Pjongjangu je u, u 70. godini, umro sjevernokorejski predsjednik Kim Jong Il, takozvani Dragi vođa totalitarnog režima Sjeverne Koreje, koja posjeduje nuklearno oružje.
2011 – U 71. godini umrla je legendarna pjevačica sa Zelenortskih ostrva, Sezarija Evora, poznata pod nadimkom „bosonoga diva“. Proslavila se kao najizrazitiji predstavnik muzičko-plesnog žanra „morna“ i nostalgične pjesme – kombinacije portugalskog fada i bluza.
2012 – Nakon osvojene zlatne medalje na Evropskom prvenstvu u Beogradu, crnogorskim rukometašicama – zlatnim lavicama priređen je u Sportskom centru „Morača“ veličanstven doček. Evropske šampionke na aerodromu „Golubovci“ dočekali su predsjednik Filip Vujanović, predsjednica komisije COK-a za izbor sportiste godine Vesna Medenica, gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša, ministri kulture, unutrašnjih poslova i turizma, Branislav Mićunović, Raško Konjević i Branimir Gvozdenović, kao i brojni građani. Povodom trijumfa crnogorskih rukometašica, u ime ambasade kraljevine Norveške čestitku je predsjedniku Rukometnog saveza Crne Gore Predragu Boškoviću uputila Karen Nilsen, konzul Norveške u Podgorici. Odbor direktora Pošte Crne Gore odlučio je da povodom uspjeha crnogorskih reprezentativki objavi prigodno izdanje od dvije marke posvećene osvojenoj zlatnoj medalji na Evropskom prvenstvu i srebrnoj na Olimpijskim igrama u Londonu, prvoj olimpijskoj medalji u istoriji crnogorskog sporta.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1919 – Cetinjska čitaonica, obnovljena nakon Prvog svjetskog rata, nastavila je da radi u prostorijama Zetskog doma.
1997 – Minski centar UN objavio je da u Bosni i Hercegovini ima još 750.000 do milion nagaznih mina i da je tokom 1996. i 1997. od eksplozija mina povrijeđeno oko 1.000 ljudi, među kojima je veliki broj djece.
2004 – Poslanici makedonskog Sobranja podržali su većinom glasova kabinet novog premijera makedonske Vlade, Vlada Bučkovskog.
2007 – Nju Džersi je prva američka savezna država koja je u posljednjih 40 godina ukinula smrtnu kaznu. Zakonom, koji je potpisao guverner Džon Korzin, smrtna kazna je zamijenjena doživotnim zatvorom bez prava na uslovnu slobodu.
2008 – Zbog međudržavnog spora oko granice između Slovenije i Hrvatske, slovenački premijer Borut Pahor najavio je da će Slovenija uložiti veto na otvaranje novih poglavlja u pretpristupnim pregovorima Hrvatske s Evropskom unijom.
0 comments