Ponosni na 2019, sada sve podređeno Tokiju
SIMONOVIĆ ZA PORTAL
Ova godina bila je dobra za crnogorski sport, a možemo biti ponosni na dobru organizaciju Igara malih zemalja Evrope, kazao je, u razgovoru za Portal RTCG, predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK) Dušan Simonović.
Simonović je istakao da Crna Gora sa tek nešto više od 600 hiljada stanovnika, ima šest nacionalnih selekcija na velikim takmičenjima. Košarkaška reprezentacija debitovala je na Mundobasketu, dok su košarkašice igrale na Eurobasketu. Prvi put na najvećoj sceni bili su i odbojkaši, koji su učestvovali na šampionatu Evrope, a vaterpolisti su standardno bili dio Svjetskog prvenstva. Takođe, rukometašice su učestvovale na planetarnom šampionatu, a rukometaši u januaru idu na Evropsko prvenstvo.
“Mnogo je to za malu zemlju kao što je Crna Gora, ma šta se desilo na tim takmičenjima. Od toga ne možemo pobjeći, iako mnoge možda nervira kad ističemo da imamo malu bazu, ali to je činjenica. Često puta u komunikaciji sa strancima čujemo da ne vjeruju koliko stanovnika ima Crna Gora, a koje rezultate ostvaruje”, naglasio je Simonović, s razlogom nakon spomenutuh uspjeha.
U pojedinačnoj konkurenciji, karatista Mario Hodžić koji je osvojio srebrne medalje na Evropskom prvenstvu u Gvadalahari i Evropskim igrama u Minsku, obilježio je godinu za nama.
“Bilo je i drugih sjajnih rezultata. Džudistkinja Jovana Peković je osvojila zlatno na Evropskom prvenstvu za mlađe seniore. Iako je to u uzrastu mlađih seniora i nije prepoznato kao olimpijska norma ili nešto što bi donijelo bodove za olimpijske igre, mislim da je to fantastičan rezultat i mislim da je to najava jednom budućeg dobrog rezultata djevojke koja ima puno talenta”, istakao je Simonović.
Nije želio da zaboravi pomenuti i dvoje mladih sportista, karatistu Bojana Boškovića i bokserku Bojana Gojković. “Gojkovićka je drugi, a Bošković već treći put najbolji mladi sportista, što govori o njihovom kvalitetu i posvećenosti”, naveo je predsjednik COK-a.
Crna Gora spremna za organizaciju većih takmičenja
Simonović je ponosan što je Crna Gora ove godine bila domaćin Igara malih zemalja Evrope (IMZE), najvećeg multi-sportskog takmičenja ikada organizovanog u našoj zemlji.
“Nije bilo velikih propusta, to je utisak svih učesnika. Zahvalan sam svima koji su učestvovali u organizaciji i doprinijeli da Igre uspiju. To nije bio samo posao COK-a”, kazao je predsjednik COK-a.
To je bila prilika da nacionalni komitet svoj rad uporedi sa radovima drugih, sličnih manifestacija koje su u ovoj godine održane pod pokroviteljstvom MOK-a i EOK-a.
“Bilo je krajnje vrijeme da COK i Crna Gora organizuju jednu takvu vrstu takmičenja. Mislim da smo položili ispit”, ocijenio je Simonović.
Nakon ovih Igara COK ima još veću podršku olimpijske porodice, a Simonović smatra da su sada stasali da organizuju druga veća takmičenja, poput Mediteranskih igara ili Igara na pijesku.
“U olimpijskim krugovima čuje da je Crna Gora spremna za neko još veće takmičenje i mislim da bi u ovom trenutku vrlo lako mogli dobiti organizacuju nekog takmičenja”, kazao nam je Simonović.
Međutim, cijeni da još uvijek nije vrijeme za to.
“Da budem iskren, sačekao bih. Treba sabrati još utiske, vidjeti na koji način to u budućnosti raditi. Treba odabrati vrijeme i mjesto za tu priču i uključiti mnogo veći broj ljudi”, naveo je Simonović.
Legat Igara – bolja sportska infrastruktura
Organizacija Igara bila je značajna za izgradnju sportske infrastrukture i u tom segmentu potrošeno je oko pola miliona eura.
Napravljena je nova atletska staza u Baru koja će biti sertifikovana za takmičenja na bilo kom nivou, a kasnije je uloženo u kompletan stadion.
Pored toga, urađeno je strelište u Markovićima za pokretne mete, tzv. glinene golubove, i rekonstruisani su teniski tereni u Budvi.
Budva je takođe dobila dva olimpjska terena za odbojku na pijesku, a Sportski centar Župa u Tivtu je dobio novu rasvjetu i sada može da odgovori zahtjevima vrhunskih turnira.
Pomoć sportistima pred Olimpijske igre neće izostati
Nakon što su uspješno obavili zadatak domaćina ove godine, sada je sve podređeno Olimpijskim igrama koje su na programu narednog ljeta.
Igre u Japanu biće četvrte za Crnu Goru od obnove nezavisnosti. Na prošlim Igrama u Rio de Žaneiru našu zemlju je predstavljalo 34 sportista u 7 sportova, od čega dva kolektivna (rukomet i vaterpolo).
Još nemamo plasiranih takmičara sa olimpijskom normom, a Simonović se nada olimpijski tim biti brojan makar kao u Brazilu.
“Već imamo značajno iskustvo kada je odlazak na Olimpijske igre u pitanju. Mi smo pripreme za Tokio počeli praktično nakon završetka Igara u Rio de Žaneiru”, navodi predsjednik COK-a.
Delegacija COK-a posjetila je glavni grad Japana prije 30-ak dana i tamo imali niz sastanaka u vezi sa aktivnostima na projektu “Tokio 2020”.
“Posjeta Tokiju bila je prilika da se sastanemo sa ljudima koji će biti u organizacij, sa školama koji će pratiti crnogorski olimpijski tim. Sa Japanskim olimpijskim komitetom smo potpisali memorandum o saradnji koji će nam omogućiti razne mogućnosti”, kazao nam je Simonović.
Poručio je da naši sportisti mogu da računaju na podršku COK-a.
“Izdvojićemo potrebna sredstva za kvalitetnu pripremu sportista. Svima koji su u kombinaciji za odlazak na OI, bilo u ekipnim ili pojedinačnim sportovima, omogućićemo najkvalitetnije moguće pripreme za učešća na kvalifikacionim turnirima koji donose bodove za Tokio”, istakao je Simonović.
COK je dodijelio olimpijske stipendije u pojedinačnoj konkurenciji, a za reprezentacije će obezbijediti grantove.
“Najveći dio obaveza u kvalifikacijama završava se aprilu, kada ćemo jasno znati ko su sportisti na koje računamo za Tokio”, kazao je Simonović i zaključio da u sport treba uložiti, a onda sačekati rezultate, a na obratno.
Hodžić zaslužio nagradu, savezi predlažu kandidate
U tradicionalnom izboru Crnogorskog olimpijskog komiteta, karatista Mario Hodžić izabran je za najboljeg sportistu Crne Gore u 2019. godini. Zasluženo, smatra Simonović.
“Već treći put je bio u konkurenciji i najbliži je bio tom izboru. Sačuvao nam je obraz na Evropskim igrama u Minsku, donijevši nam jedinu medalju sa tog takmičenja. Nije lako osvojiti medalju na Evropskim igrama i neće se to tako često dešavati. I ovoga puta je bilo teško. Istina, ukupno, imali smo dobar nastup u Minsku, ali jedini je Hodžić uspio da osvoji medalju, i to srebrnu”, naglasio je prvi čovjek COK-a.
Karatista Omladinca je dobio najviše glasova posjetilaca sajta COK-a i predstavnika nacionalnih saveza, članova Skupštine krovne sportske asocijacije.
“Bilo je sjajnih sportista u konkurenciji, to je bio izbor saveza i građana, pošto je bilo omogućeno glasanje na sajtu COK-a. Savezi kandiduju sportiste za nagradu, pa ako nekoga ne predlože, ne možemo ga ni izabrati”, ističe Simonović.
Raduje ga što je prestižna nagrada otišla u ruke karatiste, jer, kako kaže, taj sport ne zaslužuje tretman kakav ime u posljednje vrijeme.
“Karate je i vještina i sport. Predsjednik Olimpijskog komiteta Japana kaže da je karate religija, ja bih rekao da je karate, na neki način, životna filozofija. Karate je osnova za mnoge druge sportove i zaslužuje mnogo veću pažnju i poštovanje”, kazao nam je Simonović, uz ocjenu da će u Tokiju biti žestoka konkurencija u tom sportu i da će biti teško napraviti veći uspjeh.
Ozren Zogović
0 comments