Oduzeli 457 falsifikovanih dokumenata
ZA TRI GODINE
Uprava policije je tokom prethodne tri godine oduzela ukupno 457 falsifikovanih dokumenata, za koje se sumnja da su u većini slučajeva izrađeni van Crne Gore.
Kako je Pobjedi saopšteno iz policije, tokom 2017. godine oduzeto je 156 falsifikovanih dokumenata, tokom 2018. oduzeto je 158 ovakvih dokumenata, dok je do 1. decembra 2019. godine policija oduzela 143 falsifikovana dokumenta.
“Po započinjanju izviđaja od Uprave policije za krivična djela falsifikovanje isprava i dobijanje informacija o falsifikovanim dokumentima odakle su nabavljeni i ko ih je izradio, možemo reći da se u većini slučajeva izrada ne vrši u Crnoj Gori”, saopšteno je Pobjedi.
Kako su pojasnili, policija u ovim slučajevima koristi međunarodnu operativnu policijsku sarađnju, odnosno obraća se NCB Interpolu za eventualnu identifikaciju međunarodnih kriminalnih grupa.
Ističu da su na osnovu dosadašnje prakse falsifikovana dokumenta u većini slučajeva pribavljana u inostranstvu. Dobro obaviješteni izvori iz bezbjednosnih službi navode daje ključno kod bjegunaca da koriste lažna dokumenta kako bi zavarali trag. Vrlo često, tokom bjekstva koriste više lažnih dokumenata i mijenjaju identitete. Pojašnjavaju da ta dokumenta plaćaju i po nekoliko hiljada eura.
To su uglavnom falsifikovana dokumenta koja glase na osobe čiji su podaci sa fotografijom „korisnika” ukradeni u inostranstvu.
Tako su i najtraženiji bjegunci uhvaćeni sa falsifikovanim dokumentima. U septembru prošle godine uhapšen je jedan od vođa škalj arskog klana Jovica Vukotić u Turskoj. On je izručen Srbiji gdje izdržava 15 mjeseci zatvorske kazne zbog ovog krivičnog djela. Vukotić se tereti da je od aprila do septembra na teritoriji više država koristio falsifikovan makedonski pasoš na ime Georgije Andonov. Istražitelji su utvrdili da je pasoš korišćen na aerodromima u Barseloni, Varšavi, Antaliji, Istanbulu i u Ukrajini.
Prema pisanju srpskih medija, Vukotić je tokom suđenja više puta ponovio daje pasoš dobio regularnim putem – tamo gdje se pasoši i izdaju, ali niko u sudnici nije pitao ko mu je i gdje tačno izdao pasoš Makedonije.
Slučaj Vukotićevog lažnog identiteta nije usamljen. Njegov suparnik, vođa ,,kavačana“ Slobodan Kašćelan do lažnih dokumenata došao je pod neutvrđenim okolnostima. Kašćelan je kada su ga u decembru iznenadili specijalci češke policije imao dva pasoša francuski i kosovski na ime Slobodan Perić.
Kosovski pasoš imao je i Mario Milošević u julu prošle godine kada je uhapšen u Prištini. Miloševića je policija tražila zbog ubistva Radomira Đuričkovića koji je likvidiran u oktobru 2016. godine. Sa njim je tada uhapšen Nikšićanin Đorđije Pavićević, koji je osuđen na kaznu od pet godina i sedam mjeseci zbog krivičnog djela otmica i iznuda, a boravio je na psihijatriji u Kotoru. Pavićević je pobjegao iz bolnice i zaputio se na Kosovo. I on je prilikom hapšenja kod sebe imao lična dokumenta na kojima je pisalo drugo ime i prezime.
Još jedan visokopozicionirani član kavačkog klana uhapšen je u julu ove godine u Slavonskom Brodu. Radi se o Milošu Radonjiću, koga je hrvatska policija uhapsila na osnovu potjernice podgoričkog lnterpola.
On je uhapšen u hotelu u kojem je odsjeo, kako se navodi, razlog za njegovo hapšenje su falsifikovani dokumenti pomoću kojih je namjeravao da izvadi pasoš u Novoj Gradišci. Isto u julu, srpska policija uhapsila je državljanina Cme Gore Z. M. (42) zbog sumnje daje izvršio krivična dela trgovine uticajem i falsifikovanja isprave. On se sumnjiči da je uz pomoć J. P. (39), ranije uhapšene službenice PU Novi Sad, falsifikovao dokumenta Novosađanina Branka Perišića.
Policijska službenica J. P. sumnjiči se daje uhapšenom Z. M. dala podatke Branka Perišića iz Novog Sada, zakoga je utvrdila da nema biometrijska dokumenta.
Z. M.je osumnjičen daje zatim pribavio falsifikovane izvode iz matične knjige rođenih i iz knjige državljana, na osnovu kojih mu je J. P. sredinom marta izdala ličnu kartu na ime Branka Perišića,
Prema pisanju medija, pretpostavlja se daje Z. M. član jednog od zaraćenih crnogorskih kriminalnih klanova. U junu su uhapšeni službenica J. P. zbog postojanja osnovane sumnje daje izvršilakrivična dela zloupotrebe službenog položaja i trgovine uticajem, Novosađanin N. B. (41) i crnogorski državljanin M. V. (34) zbog krivičnih djela trgovina uticajem i falsifikovanje isprave. Tada je protiv policijske službenice Z. D. (54) podnijeta krivična prijava zbog sumnje daje izvršila krivično djelo zloupotreba službenogpoložaja.
U maju ove godine po nalogu srpskog tužilaštva za organizovani kriminal policija je uhapsila 20 pripadnika dvije organizovane kriminalne grupe koje se sumnjiče za izradu više od četiri hiljade lažnih javnih isprava država Evropske unije, koje su naplaćivali od 100 do 800 eura u zavisnosti od vrste dokumenata (pasoš, lična karta, vozačka dozvola).
Jedna organizovana grupa je djelovala na području Beograda a druga kriminalna grupa djelovala je na području Kruševca, Kraljeva, Novog Pazara, Požarevca i drugih gradova.
U saopštenju tužilaštva zaorganizovani kriminal se navodi da se oni sumnjiče da su od juna 2018. do danas kao organizovana kriminalna grupa po narudžbini zainteresovanih lica pravili lažne javne isprave: pasoše, lične karte, vozačke dozvole i slično, država članica Evropske unije.
Postoje osnovi sumnje da su izradili oko 2.000 lažnih javnih isprava koje su naplaćivali po cijeni od 100 do 800 eura u zavisnosti od vrste dokumenta, precizirano je u saopštenju. Tada je saopšteno da su prilikom pretresa na teritoriji Beograda pronađene dvije štamparije i veća količina već -izrađenih javnih isprava.
Druga organizovana kriminalna grupa koja se sastojala od 12 osoba djelovala je na području Kruševca, Kraljeva, Novog Pazara, Požarevca i drugih gradova i mjesta i izrađivala lažne javne isprave u istu svrhu s tim što je to činila u iznajmljenim prostorijama. Sumnja se da je i ova 12-člana organizovana kriminalna grupa izradila više od 2.000 dokumenata s tim što je njihova početna cijena za izradu lažnih javnih isprava bila od 300 do 800 eura po dokumentu.
U avgustu su u Hrvatskoj uhapšena dvojica državljana Cme Gore, Pero Laličić (20) i Mitar Marković (25), koji se terete da su učestvovali u ubistvu Bogdana Milića u Cetinju 11. juna ove godine. Oni.su u Hrvatsku ušli s lažnim putnim ispravama po kojima se Laličić zvao Miloš Sanković, a pet godina stariji Marković predstavljao se kao Aleksa Sašić.
Pod tim su imenima i iznajmili apartman u zgradi popularno zvanoj „Lepa Brena“ u šibeničkoj četvrti Vidici. U stanu je pronađena falsifikovana dokumentacija pasoši, rodni listovi, lične karte i državljanstva. Bogdan Milić 37, koji je bio blizak škaljarskom klanu, ubijen je U. juna oko 17 sati dok je sjedjeo u lokalu „Portun” u centru Cetinja.
Kazne od tri mjeseca do pet godina
Prema Zakoniku o krivičnom postupku, ko napravi lažnu ispravu ili preinači pravu ispravu u namjeri da se takva upotrijebi kao prava kazniće se zatvorom do tri godine. Ako se falsifikuje testament, mjenica, ček, javna ili službena knjiga kazniće se zatvorom od tri mjeseca do pet godina.
Ako službeno lice u službenu ispravu, knjigu ili spis unese važan podatak ili svojim potpisom, odnosno službenim pečatom omogući pravljenje službene isprave, kazniće se od tri mjeseca do pet godina.
0 comments